Czy autostrada jest „jezdnią jednokierunkową” (więc jak to jest z tym wyprzedzaniem)?

Po tym jak zwrócono mi uwagę, że jednak wolno wyprzedzać z prawej strony nawet na dwupasmowych odcinkach autostrady — bo autostrada jest jezdnią jednokierunkową, więc podchodzi raczej pod art. 24 ust. 10 pkt 1 pord (por. „Czy na autostradzie można wyprzedzać z prawej strony?”) — miało być obszerne postscriptum, ale wyszło mi tego tyle, że lepiej będzie poświęcić zagadnieniu osobny tekst.


autostrada jednokierunkowa

Czy autostrada jest jezdnią jednokierunkową? Na autostradzie wolno jechać tylko w jednym kierunku (zgodnie ze znakami C-5), ale brak znaku drogowego D-3 sprawia, że nie jest drogą lub jezdnią jednokierunkową (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Teza na dziś jest następująca: autostrada nie jest jezdnią jednokierunkową, zatem wolno na niej wyprzedzać — pod warunkiem, że jest trzypasmowa. Dalej będzie w punktach:

  • autostrada jest „drogą dwujezdniową” (art. 2 pkt 3 pord), jak rozumiem pas zieleni  („środkowy pas dzielący drogi”, par. 33 rozporządzenia MTiGN z 1999 r. w/s warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, Dz.U. z 2016 r. poz. 124) pomiędzy jezdniami należy rozumieć nie jako element „spajający” jezdnię, lecz rozdzielający dwie jezdnie;
  • rzeczywiście należy też rozróżnić „drogę jednokierunkową” od „jezdni jednokierunkowej” (pord ich nie definiuje, ale pojęcia te pojawiają się w jego treści obok siebie, najwyraźniej nie będąc synonimami; w rozporządzeniu jest jeszcze „łącznica jednokierunkowa”);
  • równocześnie jednak definicja autostrady nie mówi nic o kierunkach jazdy na tej jezdni; podpowiedź znajdziemy natomiast w rozporządzeniu w/s warunków technicznych: „co najmniej dwie jezdnie, każdą przeznaczoną dla jednego kierunku, po co najmniej dwa pasy ruchu” pojawiają się jako wymóg dla drogi klasy A i S (par. 14 ust. 1 pkt 1);
par. 44 ust. 1 rozporządzenia w/s znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 454)
Znak D-3 „droga jednokierunkowa” oznacza początek lub kontynuację drogi lub jezdni, na której ruch odbywa się w jednym kierunku.
  • autostrada jednokierunkowa pojawia się natomiast w definicji autostrady w ustawie o drogach publicznych („droga przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych”„wyposażoną przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie”, art 4 pkt 11 udp);
  • czy jednak przepisy o drogach publicznych lub opis warunków technicznych czyni każdą z nitek autostrady jezdną jednokierunkową? nie, ponieważ oczywiście organizację ruchu w tym zakresie wyznaczają znaki drogowe —  i tak „droga lub jezdnia” jednokierunkowa oznaczona jest znakiem D-3 („droga jednokierunkowa”, par. 44 ust. 1 rozporządzenia w/s znaków i sygnałów drogowych);
  • natomiast znane mi autostrady w Polsce oznaczone są znakami C-5 („nakaz jazdy prosto”) i nie ma na nich znaków D-3; technicznie skutek ustawienia znaku C-5 jest identyczny ze znakiem D-3 (jedziemy jak pokazuje strzałka), ale z pewnością znak C-5 nie służy do oznaczania „dróg lub jezdni” jednokierunkowych — więc jezdnia oznaczona znakiem C-5 nie jest jezdnią jednokierunkową;
  • co oznacza, że wyprzedzanie na autostradach — takich jakie ja znam, ze znakiem C-5 — jest dozwolone na warunkach określonych w art. 24 ust. 10 pkt 2 pord (tylko na odcinkach trzypasmowych), ale jeśli ktoś jedzie autostradą, na której są znaki D-3, zastosowanie będzie miał art. 24 ust. 10 pkt 1 pord (także na odcinkach dwupasmowych).

Q.E.D.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

66 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze