Trawers Ślęży — Drogą pod Skałami

Rozmawiając z miłośnikami łazęgi z mego miasta słyszę niekiedy, że chętnie jeździliby w góry znacznie częściej, ale są całkiem daleko, no a pobliski Masyw Ślęży jest paskudnie nieciekawy, uświadamiam sobie, że sam kiedyś tak błądziłem (intelektualnie). Jeden naprawdę wart uwagi szlak (niebieski, ten przez Kazalnicę i Olbrzymki), na wierzchołku dzikie tłumy i zgiełk… Trzeba było troszkę czasu i rozsądku, bym sobie uświadomił, że najfajniejszą rzeczą, jaką można zrobić w tamtym rewirze to po prostu troszkę pobłądzić — na przykład szarpnąć się na 360° trawers Ślęży Drogą (aka Ścieżką) pod Skałami.
Dziś zatem na tutejszych łamach czas na kilka ujęć wykonanych przez niżej podpisanego w ostatnią niedzielę na zboczach Ślęży.


Masyw Ślęży pies
Masyw Ślęzy jest skarbnicą świetnych tras na niezobowiązujący weekendowy wypad w górki (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ślęża Pies
Droga pod Skałami to nieoznakowany szlak (momentami ścieżka, momentami rzeczywiście droga) trawersująca Ślężę — dookolnie! — na wysokości ok. 600 m n.p.m. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

droga pod skałami
Najciekawszym odcinkiem Ścieżki pod Skałami jest jej północno-wschodnia partia, między Olbrzymkami a źródłem dr. Jahna — momentami jest prawie rock’n’roll — przynajmniej w odczuciu Kuatencji, którą tym razem musiałem w jednym miejscu (na wąskim przejściu po śliskich korzeniach) przenieść na rękach (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

ścieżka pod skałami
Droga pod Skałami pozwala nam nie tylko zobaczyć to, co w Masywie Ślęży jest najprzepiękniejsze — omszałe granity w mieszanym lesie — ale też cieszyć się swobodą od turystycznej ciżby napierającej na wierzchołek… Pełny okrąg zajmuje około 2 godziny, podczas których można minąć zaledwie 3-5 ekip śmiałków mierzących się z tym nieoznakowanym szlakiem (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

droga pod skałami
Tradycyjny odpoczynek połączony z wpisem do kajetu. Dla miłośników tematu: dosłownie kilka dni wcześniej zawieszono całkiem nowiutką, solidną skrzyneczkę — już nie ma tego blaszanego pudełeczka po czekoladach! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Droga pod Skałami źródło Jana
Droga pod Skałami wiedzie przez kilka charakterystycznych źródełek — tradycyjny familijny pstryk wypadł przy źródle dr. Friedrich Ludwiga Jahna, które obecnie nazywają Źródłem Św. Jana… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dla szukających inspiracji do poszukania ciekawych ścieżek w Masywie Ślęży odnośnik do Mapy.cz. Oczywiście możliwości dojścia do Drogi pod Skałami jest mnóstwo — klasyczny wariant obejmuje trawers 360°, co tym razem odpuściliśmy — natomiast grunt, to się nie poddawać nawet jeśli momentami szlak jakby zanikał (albo w krzakach, albo w błocie).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
11
0
komentarze są tam :-)x