Hruboskalsko & Prachovské skály

Odwiedzając w ubiegłym roku Czeski Raj — Hruboskalsko i Prachovské skály — obiecaliśmy sobie, że prędzej czy później jeszcze tam wrócimy. Wróciliśmy rychlej niżby ktokolwiek przypuszczał, bo przecież nie ma lepszej miejscówki na jesienny výlet od spokojnych ale arcyciekawych widokowo piaskowcowych pagórasów.


Zámecká vyhlídka zámek Hruba Skala
Hruboskalsko słynie z piaskowcowych skał i zamku Hruba Skała — zatem na pierwszy rzut idzie Zámecká vyhlídka & zámek Hruba Skala (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

zamek Hruba Skała
Zamek Hruba Skała jest położony na malowniczej skale, która czyni jego blanki wręcz niedostępnymi dla śmiałka — z przeciwnej jednak strony każda królewna śmiało mogła podjechać karocą (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Czeski Raj pies
Czeski Raj wydaje się idylliczną miejscówką na niezobowiązujące jesienne spacery — jest niewyczerpująco, niedaleko i spokojnie, akurat na krótki jesienny dzień (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Mariánská vyhlídka
W ciągu trzech miesięcy po TPLO Kuatencja zaliczyła łącznie 8 dni na szlaku górskim. Uczciliśmy tę wiekopomną chwilę familijnym pstrykiem na Mariánskej vyhlídce (zámek Hrubá Skála cały czas w tle) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Symbolický hřbitov horolezců Hruboskalsko
Szlak prowadzi przez symboliczny cmentarz górołazów (Symbolický hřbitov horolezců), którzy zostawili życie na wysokościach; kto by Czechów podejrzewał o taki sentymentalizm? (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Hruboskalsko Prachovské skály
Uwielbiamy Hruboskalsko i Prachovské skály za piaskowiec, w którym czas, woda i powietrze wycinają nieprawdopodobne formy i kształty. Psinka uwielbia piaskowiec za to, co zostaje po wycinaniu ( fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Hruboskalsko
Na te piaskowcowe maczugi prowadzą wyłącznie drogi wspinaczkowe (tym Czeski Raj różni się od Czesko-Saskiej Szwajcarii, że nie da się ot tak sobie powłazić na skałki) — ale nawet widoki z boku są naprawdę przednie (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Zamek Valdštejn most
Zamek Valdštejn był punktem zwrotnym podczas wycieczki — wracaliśmy już czerwonym szlakiem prowadzącym górą pasma (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

vyhlídka Na Kapelu
Jeśli jakaś miejscówka nazywa się vyhlídka Na Kapelu, to nie wypada nie przyjść bez kapelusza, nieprawdaż? Tego dnia niefotogeniczną pogodę zwalczaliśmy usilnie familijnymi pstrykami w co ciekawszych widokowo punktach (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Kolejnego dnia postanowiliśmy dać psince nieco wytchnienia, toteż wybór padł na znacznie mniej rozległe pod każdym względem Prachovské skály. O zawodna pamięci, że też w porę mi nie podpowiedziałaś, że tam są są schody, schody, schody, które nie mogą wyjść nigdy z mody!
Na szczęście nadmiaru podchodzenia i schodzenia po schodach — cały czas jednak musimy uważać na psinki kolano — udało się uniknąć, a jako rekompensatę odkryliśmy świetną (nieoznakowaną) trasę leśnym wąwozem (łapy lizać!).


Prachovské skály
Prachovské skály są tak maleńkie, że naprawdę można je porównać do galerii z dziedzińcem, który właściwie obchodzimy dookoła. Dopiero w ostatniej chwili przypomniałem sobie, że tutaj wszędzie schody, a schodów w nadmiarze suczka powinna omijać… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Czeski Raj pies
Potrzeba matką wynalazków: skoro Prachovské skály to głównie schody, trzeba znaleźć taką ścieżkę, która pozwoli się od tych schodów uwolnić. W ten to sposób odkryliśmy piękny, nieznakowany szlak prowadzący w dóóóóóół (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Prachovské skály pies
Prachovské skály oglądane od dołu, czyli właśnie z owego dziedzińca; żwirowa ścieżka nieco drażni, na szczęście w listopadowy poniedziałek prawie nie ma tu innych turystów (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Prachovské skály Pechova vyhlídka
Prachovské skály składają się głównie z punktów widokowych — tutaj Pechova vyhlídka (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Prachovské skály Pechova vyhlídka
Pechova vyhlídka okazała się świetnym miejscem na jeszcze jedno familijne ujęcie (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Hruboskalsko Prachovské skály
Było fajnie, było pięknie — za kilkanaście dni powinniśmy wyskoczyć na jeszcze jeden fajny výlet, ale wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku Kuata będzie miała robione TPLO prawego kolana… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dla chętnych do ruszenia w nasze ślady odnośniki do Mapy.cz:

  • Hruboskalsko: Doubravice — Zámecká vyhlídka — Mariánská vyhlídka — żółtym i niebieskim szlakiem na hrad Valdštejn — vyhlídka U Lvíčka — vyhlídka Na Kapelu — zámek Hrubá Skála — Doubravice;
  • Prachovské skály — byle nie po schodach!

 

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x