O tym, że warto też sprawdzić gdzie leży „m. Nowe Troki”?

To jest całkiem ciekawe: w Izbie Poselskiej leży projekt nowelizacji dwóch jeszcze przedwojennych ustaw, której celem jest „uwzględnienie zmian granic Polski, jakie nastąpiły po II wojnie światowej, poprzez eliminację odwołań do miasta i krainy, które obecnie leżą na terytorium Litwy” (ustawa o zmianie ustawy o stosunku Państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o stosunku Państwa do Karaimskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej).

Chodzi nie tylko o to, by polskie prawo nie odwoływało się do „miasta i krainy”, które od zakończenia II wojny światowej nie leżą już w Polsce. Dostrzegli to sami zainteresowani w swych statutach, powinien dostrzec też prawodawca.
Stąd też projekt zakłada m.in.:

  • zamianę „m. Wilno” na „Białystok” — jako siedziby Muftiego, siedziby i miejsca zebrań Najwyższego Kolegjum Muzułmańskiego;
  • zamianę „Wojewody Wileńskiego” na „Wojewodę Podlaskiego” — jako uprawnionego do podejmowania określonych czynności administracyjnych związanych z wyborem Muftiego;
  • zamianę „m. Wilno” na „miasto stołeczne Warszawa” — jako siedziby Hachana;
  • zamianę „Wojewody Wileńskiego” na „Wojewodę Mazowieckiego” — jako organu, którego zgoda jest wymagana na „pozbycie”, a także obciążenie, zamianę lub zmianę przeznaczenia majątku Karaimskiego Związku Religijnego.
art. 5  ustawy z 21 kwietnia 1936 r. o stosunku Państwa do Karaimskiego Związku Religijnego w RP (Dz.U. z 1936 r. nr 30 poz. 241 z późn. zm.)
W razie zawakowania stanowiska Hachana lub niemożności bezpośredniego sprawowania przezeń swych obowiązków, zastępuje go we wszystkich jego uprawnieniach Hazzan, któremu Hachan nadał godność Ułłu-Hazzana, a w razie braku Ułłu-Hazzana lub niemożności pełnienia przezeń funkcyj — Hazzan m. Nowe Troki.

Projektodawcy (projekt nowelizacji pochodzi od komisji petycji) nie dostrzegli jednak innych geograficznych anachronizmów (a może anarchizmów?), a mianowicie pozostawienie w przepisach określających status karaimów odwołania do miasta Nowe Troki:

  • drugim w prawie precedencji do zastępowania Hachana (zaraz po Ułłu-Hazzanie) jest Hazzan „m. Nowe Troki”;
  • na zjeździe w „m. Nowe Troki” następuje wybór Hachana;
  • organem doradczym Hachana jest Karaimski Zarząd Duchowny z siedzibą w „m. Nowe Troki”;
  • w „m. Nowe Troki” odbywać się powinny także zgromadzenia Wielkiego Karaimskiego Zarządu Duchownego (który jest nadzwyczajnym organem doradczym Hachana);
  • zaś jednym ze źródeł utrzymania Karaimskiego Związku Religijnego w RP są „dochody z majątku nieruchomego „Kiorklu Sała”, położonego w gminie Nowe Troki powiatu wileńsko-trockiego”.

Gdzie znajdują się Nowe Troki? Jeśli „powiat wileńsko-trocki” nie jest podpowiedzią wystarczającą, można sięgnąć do Wikipedii, która pod hasłem Stare Troki mówi, że Nowe Troki to dziś po prostu Troki

Nie wiem czy z tego może być kolejny międzynarodowy skandal, ale proszę państwa, jeśli coś poprawiać, to może już akuratnie?

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
1
0
komentarze są tam :-)x