Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy (projekt)

A skoro wczoraj było o tym, że pojawił się wreszcie projekt przepisów o jednym numerze rejestracyjnym na cały żywot pojazdu, to dziś czas na kilka zdań o tym samym, że ta sama nowelizacja prawa o ruchu drogowym przewiduje zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.


zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy to całkiem dobra zmiana (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dla przypomnienia: od blisko półtora roku kierowca nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC (samą umowę ubezpieczenia oczywiście musi mieć), natomiast jeśli się uda — już za jakiś czas będzie można zostawić w szufladzie także polskie prawo jazdy.
Wynika to z planowanej nowelizacji prawa o ruchu drogowym, które zwalnia z konieczności posiadania przy sobie i okazywania krajowego prawa jazdy (lub pozwolenia na kierowanie tramwajem) — krajowego, bo obowiązek taki nadal będzie spoczywał na kierowcach zagranicznych (legitymujących się uprawnieniami spoza Polski). 

art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym (projekt)
Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:
1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem inny niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem,

Żeby nie było za słodko: na realne zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy poczekamy do „wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających weryfikację danych o kierującym” w CEPiK — po prostu policja i straż miejska musi się przystosować do weryfikowania tożsamości kierującego w Rejestrze Dowodów Osobistych (dodany art. 129 ust. 2 pkt 1a pord oraz art. 22 ustawy). Tak też ustawione jest vacatio legis przepisu (art. 29 pkt 11 ustawy).

Dla jasności i rozwiania wątpliwości:

  • nie oznacza to, że prawo jazdy nie będzie już potrzebne; oczywiście nadal człowiek będzie musiał zdać wszystkie niezbędne egzaminy i uzyskać uprawnienia do prowadzenia określonego rodzaju pojazdów — stąd też w kodeksie wykroczeń nadal pozostanie przepis przewidujący kary dla osób, które prowadzą pojazd nie mając do tego uprawnienia (art. 94 par. 1 kw);
  • nadal pozostaje też przepis przewidujący karę dla kierowcy, który prowadzi auto „nie mając przy sobie wymaganych dokumentów” (art. 95 kw) — bo przecież jakieś dokumenty zawsze mogą być wymagane (ot na przykład to zagraniczne prawo jazdy).

Tak czy inaczej to chyba akurat dobra zmiana.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
14
0
komentarze są tam :-)x