Geoblokada użytkowników platformy internetowej Steam nie może być stosowana jako mechanizm ochrony praw autorskich twórców gier

A teraz coś z innej beczki, czyli kilka zdań o dzisiejszym orzeczeniu Sądu UE, z którego wynika, iż blokada użytkowników platformy internetowej ze względu na położenie geograficzne może stanowić ograniczenie reguły swobodnej konkurencji (wyrok Sądu UE z 27 września 2023 r. w/s Valve / Steam (T-172/21).

Sprawa zaczęła się od decyzji Komisji Europejskiej, w której stwierdzono, że stosowana na platformie Steam i uzgodniona z producentami gier blokada użytkowników — ze względu na ich położenie geograficzne (dotyczyło to także klientów z Polski) — jest sprzeczna z unijnym zakazem ograniczania transgranicznej sprzedaży.

W skardze na tę decyzję podkreślono, iż KE nie wykazała istnienia zmowy między firmą Valve Corp. (operatorem platformy) i wydawcami gier. Tak czy inaczej geoblokada była uzasadniona ze względu na ochronę praw własności intelektualnej, a podyktowana różnymi cenami towarów cyfrowych w różnych państwach — i zapobieżenia ich transferu z rynku tańszego do droższego.

art. 101 ust. 1 lit. b) Traktatu o Funkcjonowaniu UE
Niezgodne z rynkiem wewnętrznym i zakazane są wszelkie porozumienia między przedsiębiorstwami, wszelkie decyzje związków przedsiębiorstw i wszelkie praktyki uzgodnione, które mogą wpływać na handel między Państwami Członkowskimi i których celem lub skutkiem jest zapobieżenie, ograniczenie lub zakłócenie konkurencji wewnątrz rynku wewnętrznego, a w szczególności te, które polegają na:
b) ograniczaniu lub kontrolowaniu produkcji, rynków, rozwoju technicznego lub inwestycji;

W wydanym dziś wyroku Sąd UE uznał, iż mechanizmy służące ochronie praw autorskich mają na celu wyłącznie ochronę producenta w zakresie wprowadzania do obrotu i udzielania licencji na korzystanie z ich twórczości — ale nie mogą służyć domaganiu się uzyskania możliwie najwyższego wynagrodzenia i utrzymania wyższych cen na „bogatszych” rynkach. Internetowa platforma handlowa nie może wprowadzać geoblokowania użytkowników w celu wyeliminowania importu równoległego — zasady unijnej konkurencji co do zasady wymagają swobodnego i równego dostępu klientów do wszystkich oferowanych towarów i usług, bez względu na ich miejsce pobytu.
Stwierdzają, iż w sprawie nie ma też znaczenia, iż uczestnikiem zmowy był podmiot nie będący producentem, lecz operatorem platformy Steam — albowiem zasady równej konkurencji dotyczą wszystkich uczestników rynku — sąd oddalił skargę na decyzję KE.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
11
0
komentarze są tam :-)x