Czy brak informacji o czasowym charakterze rabatu za łączenie numerów w ofercie Nju subskrypcja to nieuczciwa praktyka rynkowa?

A teraz coś z nieco innej beczki: gruchnęło wczoraj, że Orane znów może nieco namieszać na rynku telefonii przenośnej, albowiem w ofercie subskrypcyjnej Nju Mobile pojawiła się możliwość łączenia kilku numerów — a za kilka numerów na jednym koncie użytkownika przyznawany jest comiesięczny dziesięciozłotowy rabat.


nju subskrypcja zniżka łączenie numerów

Oferta iście przefajna, bo przenosząc co najmniej dwa (ale maksimum pięć) numerów do Nju Mobile płacimy zaledwie po 19 zł za każdą z nich (zamiast cennikowego 29 zł), dodatkowym bonusem jest wyższa paczka internetu w roamingu UE niż w analogicznej usłudze abonamentowej (disklajmer: ten tekst nie jest promocją!). Odkąd jednak pamiętam, że usługi konwergentne bywają niespecjalnie korzystne, postanowiłem sprawdzić co czai się w warstwie marketingowej i normatywnej.

Było warto: na stronie operatora jest pięknie pokazane, że usługa Nju subskrypcja kosztuje 29 zł miesięcznie, jednak połączenie kilku numerów na jednym koncie użytkownika skutkuje przyznaniem 10-złotowego rabatu (po kliknięciu w „i” pojawia się komunikat, że„zniżka -10 zł na kolejny numer została nałożona”). Nie inaczej podano w szczegółach oferty, gdzie znaleźć można zapewnienie o rabacie w kwocie „10 zł mniej na każdy nju subskrypcja, gdy masz więcej niż jeden numer”.
Rachunek jest prosty: przenoszę więcej niż jeden numer i mam lepsze warunki, niż w analogicznej ofercie abonamentowej, więc — skoro subskrypcja daje więcej internetu w roamingu — tylko dureń nie skorzysta.

Jest jednak także warstwa normatywna oferty, z której wynika, iż zniżka w ofercie Nju subskrypcja w wysokości 10 zł za łączenie numerów przysługuje tylko przez 12 miesięcy.Informacja, iż„zniżkę przyznamy 12 razy na danym numerze” — a więc po tym okresie cena wraca do standardowych 29 zł za numer — jest tylko dla dociekliwych. Nie znajdziecie w przekazie marketingowym, lecz tylko i wyłącznie w (niepodlinkowanym ze strony oferty!) dokumencie pt. „Zasady przyznawania zniżek za łączenie:kilku numerów nju komórkowy”.

No i niestety, moim zdaniem jest to klasyczna nieuczciwa praktyka rynkowa — działanie wprowadzające w błąd konsumenta. Ukrywanie istotnych informacji o cenie usługi może być bowiem kwalifikowane bądź jako rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, bądź rozpowszechnianie prawdziwych informacji w sposób mogący wprowadzać w błąd, względnie jako wprowadzające w błąd zaniechanie.

Czy ukrywanie istotnych informacji o cenie usługi może budzić zainteresowanie UOKiK? Tu odpowiedź jest stosunkowo prosta: praktyką naruszającą zbiorowe interesy konsumentów może być wszakże stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych (art. 24 ust. 2 pkt 3 uokik), więc nie można wykluczać, że już za jakiś czas zniżka za łączenie numerów w ofercie Nju subskrypcja powróci medialnie w nieco innym kontekście…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

35 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
35
0
komentarze są tam :-)x