Wyraz SMART! nie może być zarejestrowany przez Allegro jako znak towarowy

Czy słowo „smart” należy rozumieć jako „inteligentny” czy też”sprytny”? Czy jednak jego znaczenie jest wielowymiarowe i nieuchwytne — zwłaszcza, jeśli dołożyć doń wykrzyknik? Czy zatem Allegro może zarejestrować unijny znak towarowy SMART! — czy jednak oznaczenie to pozbawione jest zdolności odróżniającej? (wyrok Sądu UE z 6 września 2023 r. w/s Allegro vs. EUIPO, T‑658/22).


Znak towarowy Allegro SMART!

Sprawa zaczęła się od złożenia przez Allegro sp. z o.o. zgłoszenia unijnego słownego znaku towarowego SMART! w zakresie związanym z obsługą sklepów online, usług promocyjnych świadczonych w ramach internetowej platformy sprzedażowej, dostawy towarów, etc.,etc.

Zdaniem EUIPO określenie SMART! oznacza inteligentną opcję lub rozwiązanie, a więc ma wywoływać pozytywne wrażenia związane z towarami lub usługami — zaś brak zdolności odróżniającej oznaczenia uniemożliwia zarejestrowanie go jako znaku towarowego. Nie ma przy tym znaczenia, iż wyraz „smart” pochodzi z języka angielskiego, a więc być może w Polsce jego skojarzenie nie będzie aż tak jednoznaczne.

art. 7 ust. 1-2 rozporządzenia 2017/1001 w/s znaku towarowego Unii Europejskiej
1. Nie są rejestrowane:
b) znaki towarowe, które pozbawione są jakiegokolwiek odróżniającego charakteru;
2. Ustęp 1 stosuje się bez względu na fakt, że podstawy odmowy rejestracji istnieją tylko w części Unii.

W skardze na odmowę rejestracji znaku towarowego Allegro podkreśliło, że słowo „smart” nie może być tłumaczone wyłącznie jako „inteligentny”, albowiem w rzeczywistości jego znaczenie jest „wielowymiarowe i nieuchwytne”, co podkreśla wykrzyknik — bo i chodzi tu o aluzję do świadczonych usług.

W wydanym wczoraj wyroku Sąd UE nie podzielił tej argumentacji: wymóg posiadania przez znak towarowy charakteru odróżniającego ma na celu określenie pochodzenia towaru lub usługi i odróżnienie go od podobnych produktów innych firm. Zdolność odróżniającą oznaczenia ocenia się w odniesieniu do konkretnych towarów i usług, uwzględniając sposób postrzegania przez właściwy krąg odbiorców. Nie wyklucza to rejestracji sloganu reklamowego, oznaczenia dotyczącego jakości towaru lub zwrotów zachęcających klientów do zakupów — jednak pod warunkiem, iż oznaczenie cechuje się oryginalnością lub wywołuje skojarzenia związane z przedsiębiorcą.

Znak towarowy mający postać sloganu reklamowego należy uznać za pozbawiony charakteru odróżniającego, jeśli może być postrzegany przez właściwy krąg odbiorców wyłącznie jako zwykłe sformułowanie reklamowe.

Warunku tego nie spełnia zgłoszony przez Allegro znak towarowy SMART! Słowo to rzeczywiście oznacza w języku angielskim „inteligentny”, zaś wykrzyknik można interpretować jako element przyciągający uwagę lub pochwałę. Połączenie takie nie jest w żaden sposób oryginalne lub nietypowe — jest wszakże całkowicie zgodne z regułami leksykalnymi i gramatycznymi — i z pewnością nie ma w nim niczego wielowymiarowego i nieuchwytnego (por. wyrok w/s JOOP! vs. OHIM, T‑75/08).
Sumarycznie oznacza to, iż odmowa rejestracji była prawidłowa, zatem skarga została oddalona.

Dla jasności: orzeczenie nijak nie odnosi się do polskich znaków towarowych ALLEGRO SMART! lub ALLEGRO SMART — ani też do zarejestrowanego przez EUIPO unijnego znaku ALLEGRO SMART!

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
9
0
komentarze są tam :-)x