Łukasz Grzesiczak, „Słowacja. Apacze, kosmos i haluszki” (krótka omówka)

Grzesiczak Słowacja Apacze kosmos haluszki

Sobotni wieczór to dobry moment na dobrą lekturę, tudzież lekturę krótkiej omówki dobrej lektury. Jak przystało na czechofila nieortodoksyjnego, tym razem wybrałem książkę „Słowacja. Apacze, kosmos i haluszki”, której autorem jest Łukasz Grzesiczak. Jak zawsze nie podejmuję się przedstawić P.T. Czytelnikom recenzji sensu stricto (pamiętam bowiem, że „eunuch i krytyk z jednej są parafii — obaj wiedzą jak, … Dowiedz się więcej

Eliza Sarnacka-Mahoney, „Amerykański reset. Stany (jeszcze) Zjednoczone od podszewki” (krótka recenzja)

Sarnacka-Mahoney Amerykański reset

Krótko i na temat, kilka uwagi spostrzeżeń po przeczytaniu książki „Amerykański reset. Stany (jeszcze) Zjednoczone od podszewki”, której autorką jest Eliza Sarnacka-Mahoney. W punktach, bo tak zawsze zborniej, o tym, co mówi autorka: Dla jasności: jako amerykanista z bożej łaski nie mogłem sobie odmówić sięgnięcia po tę książkę, do czego z całego serca namawiam także P.T. Czytelników. … Dowiedz się więcej

Marta Abramowicz, „Irlandia wstaje z kolan” (notatki na mankiecie)

Abramowicz Irlandia wstaje kolan

A teraz coś z jeszcze innej beczki, czyli kilka wynotowanych refleksji po lekturze książki „Irlandia wstaje z kolan”, której autorką jest Marta Abramowicz — akurat na kolejne święto kościelne, które przypada akurat 6 stycznia. Otóż z tej nieprzesadnie grubej i bardzo przystępnie książki możemy się dowiedzieć m.in.: Generalnie „Irlandia wstaje z kolan” to naprawdę bardzo dobra książka — … Dowiedz się więcej

Com przeczytał — i czegom nie doczytał — w 2023 roku

książki przeczytane nieprzeczytane 2023

Rok chyli się ku końcowi, czas na pierwsze z dwóch tradycyjnych podsumowań publikowanych corocznie na tutejszych łamach. Na pierwszy rzut idą książki, które w 2023 r. przeczytałem, ale z różnych przyczyn nie zdecydowałem się na recenzję na tutejszych łamach (w porządku alfabetycznym): Książki, które przeczytać spróbowałem i… niestety, nic z tego nie wyszło: I to by było na … Dowiedz się więcej

Joanna Kuciel-Frydryszak, „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (recenzja)

Kuciel-Frydryszak Chłopki

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak* to jedna z tych książek, które czyta się niełatwo i niewdzięcznie — nie dlatego, że jest napisana źle, nawet nie dlatego, że lecz wyłącznie ze względu na trudną tematykę. „Chłopki” to kolejna pozycja z coraz modniejszego nurtu ludowizny, rozpoczętego chyba przez Howarda Zinna, a na polski grunt przeszczepionego za … Dowiedz się więcej