O *chamskim* parkowaniu w strefie zamieszkania (za znakiem D-40)

Dla przypomnienia — a może dla wyjaśnienia (chociaż mam nadzieję, że większość P.T. Czytelników Czasopisma Lege Artis zna przepisy ruchu drogowego jak własną kieszeń): w strefie zamieszkania wolno parkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych! Czyli działa tu zasada odwrotna, niż na „zwykłej” drodze publicznej: nie szukamy znaku „zakaz parkowania”, by wiedzieć gdzie nie wolno postawić auta, lecz szukamy znaku „parkować dozwolono”, by móc spokojnie postawić tam swój pojazd.
Przypomnijmy, że zgodnie z definicją z art. 2 pkt 16 prawa o ruchu drogowym  strefa zamieszkania to „obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi”. Znakiem tym jest znak D-40 (oraz odwołujący go znak D-41), zaś do podstawowych różnic względem normalnego ruchu należą:
  • bezwzględne pierwszeństwo pieszego, który może łazić jak chce i każdy pojazd zawsze musi go przepuścić (art. 11 ust. 5 PoRD); także dzieci można się tam zawsze, w każdym czasie i miejscu (art. 43 ust. 1);
  • ograniczenie dopuszczalnej prędkości do 20 km/h (art. 20 ust. 2 PoRD);
  • zakaz postoju w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu (art. 49 ust. 2 pkt 4 PoRD);
  • zaś każdy wyjeżdżający ze strefy jest włączającym się do ruchu (art. 17 ust. 1 pkt 1 PoRD).
Niestety jak widać na poniższym obrazku (wykonany w poniedziałek popołudniem na jednym z wrocławskich osiedli… — uwaga, to jest oczywiście fotomontaż, ale znak D-40 naprawdę stoi — 150 metrów wcześniej, tj. przy wjeździe na osiedle) większość kierowców dosłownie sobie bimba na te przepisy. Parkowanie gdzie popadnie, jak popadnie, na wprost wjazdu do garażu, w taki sposób, że inne auto nie może komfortowo wjechać lub wyjechać podziemnego parkingu, w taki sposób, że większy pojazd nie może się przecisnąć — norma.
Zabawne, ale po wykonaniu tej fotografii napisałem listela do firmy, której chrysler został zaparkowany w wyjątkowo buracki sposób — do wrocławskiego przedsiębiorstwa ABC Design zajmującego się projektowaniem i realizacją wnętrz (słaba reklama…) — z głupim pytaniem: dlaczego tak?


zakaz parkowania gdzie popadnie w strefie zamieszkania (znak D-40)
Nie ma to jak parkować gdzie popadnie, np. w strefie zamieszkania (za znakiem D-40). (Fot. i opracowanie Olgierd Rudak, CC-BY.3.0)

Minęło coś ponad 12 godzin i dostałem odpowiedź od współwłaścicielki przedsiębiorstwa: że auto się popsuło i nie może odjechać, że czekają na lawetę, że przecież nie ma jak zmywarki donieść do klienta jeśli się nie zaparkuje na chama…

No autentycznie klasyczny zestaw z cyklu „musimy po chamsku olewać przepisy, a zwłaszcza parkować gdzie popadnie, bo taką mamy pracę” (znacie z naszych dróg TIR-y i dostawczaki, które napieprzają, bo się spieszy?) — natomiast gdyby nie to, że ze mnie agnostyk powiedziałbym, że palec Boży maczał w tym palce, bo oto najprawdopodobniej ktoś nie wytrzymał i próbował przepchnąć zawalidrogę, a że to automat, to skrzynia padła… (a może to dowód na istnienie Wszechmogącego?)
Ludzie, błagam, nie pozwalajcie sobie na takie bylejactwo. Jak widać na załączonym obrazku kara boska — na przykład w postaci awarii skrzyni biegów — was nie uniknie…

37
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
21 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szymon Bochniak
Gość

Drogi Olgierdzie pomijając aspekty prawne – rozumiem, ze w tym momencie osoba po prostu złamała przepisy- warto zauważyć, że tego typu problem często nie wynika z buractwa ludzi tylko z barku miejsc parkingowych na osiedlach. Nie zwalałbym tego na lenistwo tylko na brak innych możliwości. Przecież często bywa tak, ze w ten sam sposób parkują mieszkańcy, gdyż wolne miejsca parkingowe kończą się 17

Rafal Warachewicz
Gość
Rafal Warachewicz

Dokladnie! Jakis burak stanal na MOIM miejscu wiec stalem pod blokiem i godzinę temu odebrałem wezwanie na komende. Ale kogo to obchodzi.

Olgierd
Gość

Szanowny Szymonie, przecież tłumaczenie "wynika z braku tego a tamtego" można dopasować dokładnie do wszystkiego! Brakiem środków finansowych mogę uzasadnić rozbój i kradzież, brakiem czasu jazdę autem 120 km/h jednokierunkową pod prąd lub głośne słuchanie muzyki po 23.00 (bo nie miałem czasu posłuchać o 12.00 i nie mam czasu pójść do sklepu po słuchawki), brakiem cierpliwości… etc.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Trochę przykre czytać taki artykuł … nie chcę grilować zapewne sympatycznego Pana Olgierda ale zdjęcie jakie wstawiłeś w najlepszy sposób właśnie pokazuje „prawidłowe” parkowanie na naszych zatłoczonych miejskich osiedlach. Cóż z tego że niezgodne z przepisami – bo zgadza się, jest niezgodne. Znieczulica i narcyzm przebija z komunikacji jaka została wygenerowana z nieszczęsnymi właścicielami pojazdu. Drogi Panie Olgierdzie, skoro jest Pan taki bojowy to polecam znaleźć rozwiązanie zamiast mamrotać na temat porządnie i na skraju jezdni zaparkowanego pojazdu. Przepis jest powodem nękania wielu osób, jest w mojej ocenie wątpliwy moralnie ze względu na wyłudzanie pieniędzy przez straż miejską i policję… Czytaj więcej »

Szymon Bochniak
Gość

W pełni się z Tobą zgadzam. To żadne usprawiedliwienie dla blokowania drogi czy wyjazdu z garażu. Nie mniej chodzi mi o sytuację, w której 80% mieszkańców osiedla ma samochód a miejsc parkingowych jest dla 60% przez co reszta parkuje lepiej lub gorzej poza dozwolonymi miejscami.<br /><br /><br />Chodzi mi o to, ze nie koniecznie jest to zawsze związane z bylejakością danej osoby, a po prostu

Olgierd
Gość

Ta sytuacja była prosta: panowie jechali do klienta na montaż, jednak zamiast wypakować się 100 metrów wcześniej i użyć wózeczka (którego, co już wiem, firma nie zapewnia) albo nawet od biedy wypakować się i cofnąć — postanowili grandziarsko zostawić auto w taki sposób, żeby uniemożliwić innym kierowcom sensowne korzystanie z uliczki oraz zajechanie do podziemnego parkingu.<br /><br />Co do

~~
Gość
~~

Na Pana miejscu uważałbym na zebrach… ;)<br /><br />`I refuse to prove that I exist,&#39; says God, `for proof denies faith, and without faith I am nothing.&#39;<br />&quot;Palec Boży maczał palce – dowód na istnienie&quot;<br />`Oh dear,&#39; says God, `I hadn&#39;t thought of that,&#39; and promptly disappears in a puff of logic.<br />`Oh, that was easy,&#39; says Man, and for an encore goes

Mike
Gość
Mike

Jestem przekonany, że ludzie zwyczajnie nie mają pojęcia o tym przepisie, nie znalazłem nawet w kursach na prawo jazdy. Przyznaję, że też nie miałem aż do przeczytania artykułu. <br />I tak generalnie staram się parkować tak, aby nie utrudniać innym wjazdu/wyjazdu/dostępu, niezależnie od znaków, choć czasami też bezmyślnie zaparkuję.<br />Fakt faktem niedobór miejsc parkingowych na osiedlach (o

Olgierd
Gość

&gt; Jestem przekonany, że ludzie zwyczajnie nie mają pojęcia o tym przepisie, nie znalazłem nawet w kursach na prawo jazdy.<br /><br /><br /><br />Niemniej ignorantia iuris nocet…

Sajmon
Gość
Sajmon

Panie Szymonie, Brak miejsc to jedna sprawa, ale nic nie usprawiedliwia parkowania w taki sposob, ze utrudnia sie zycie innym mieszkancom. Sam regularnie mam zastawiany podjazd do garazu, w sposob uniemozliwiajacy wyjazd/wjazd, tylko dlatego ze zaraz obok sa 2m chodnika i kazdemu wydaje sie, ze to juz wystacza, zeby postawic tam swoj samochod. Po to oplacam garaz, zeby w kazdej chwili moc z niego wyjechac lub do niego wjechac. Takze to jest kwestia lenistwa i glupoty, bo dany bezmozg moglby zaparkowac ulice dalej, tylko nie chce mu sie tyle lazic. Kazde zaparkowanie auta w miejscu utrudniajacym/uniemozliwiajacym innym jazde jest wynikiem… Czytaj więcej »

Del
Gość
Del

To ty jesteś cwaniakiem i burakiem .
Masz garaż to hojrakujesz .
Spróbuj ty znaleźć parking na osiedlu tak po 18 to zobaczysz

Olgierd Rudak
Gość

Kolejny spór o „lepszy i gorszy sort” mieszkańców naszych miast — ugarażowieni, nieugarażowieni.

Ja bym dodał, że posiadanie garażu nie jest zakazane. Natomiast parkowanie w sposób utrudniający życie innym… nie dość, że można otrzeć się o zakaz, to w dodatku zrobić łatkę lewusa.

Maho
Gość

Czemu komentarze do tego artykułu się zrobiły takie pokiereszowane? Czy w Disqusie treści ulegają jakiejś erozji z czasem?

Olgierd Rudak
Gość

Nie, to są komentarze przeddiskusowe, które tak właśnie zostały zaciągnięte do Diskusa (oryginalnie był to własny system Blogspota).

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Dokładnie. Mieszkam na tym osiedlu (Potokowa) i miejsc postojowych jest 11 na 190 mieszkań. Podczas budowy osiedla przewidziane były 2 bloki, po zakupie mieszkań deweloper zmienił (zastrzegł sobie prawo do zmiany w 2 etapie koncepcji) i dobudował jeszcze 3 bloki mając w du*** mieszkańców.

Olgierd Rudak
Gość

Przecież na miejscu tych 2 bloków (D i E) były przewidziane szeregowce, nie miejsca parkingowe.
Natomiast w piwnicach nadal są wolne miejsca, można kupić i spokojnie garażować pod dachem. Ale niektórzy P.T. Sąsiedzi wolą parkować pod chmurką, czasem w taki sposób, że dość dokładnie utrudnia się wyjazd i wjazd (zwłaszcza do piwnicy).

PS tak, widziałem, że wczoraj SM znów pozakładała blokady na ulicy.

Ania
Gość
Ania

Przed wjazdem na mój parking jest znaki zakazu w obu kierunkach B-1, taki biały okrągły z czerwoną lamówką :) Parking -36 miejsc, tyle ile jest mieszkań w mojej wspólnocie, non stop jest zajęty przez mieszkańców okolicznych blokow. Jak grzecznie proszę, aby nie parkowali to albo: usłyszę: „wal się”, zobaczę palec środkowy albo nic nie zobaczę ani nie usłysze a uto dalej dzień w dzień jest parkowane.
Czy sa jakieś sankcje za naruszenie tego przepisu?? Straż miejska twierdzi, ze oni się tym nie zajmują. Natmiast zarządca twierdzi (choć przestałam już jej wierzyć), ze przesyła foty tych aut na policję, ktora nie reaguje.

Olgierd Rudak
Gość

Czyli parking jest za znakiem B-1? ;-) To raczej nikomu nie wolno tam wjechać, chyba że jest jakaś tabliczka dojaśniająca („nie dotyczy mieszkańców wspólnoty”). Oczywiście SM powinna w takich sytuacjach reagować.

Ania
Gość
Ania

Dokładnie tak – jest znak – i za znakiem wjazd na parking. Pod znakiem oczywiście tabliczka, ze nie dotyczy mieszkańców konkretnej wspólnoty. Generalnie znak dotyczy zakazu wjazdu na uliczkę, która to uliczka prowadzi do owego parkingu i garaży – niektórzy mieszkańcy wspólnoty posiadają garaże a większość miejsca parkingowe pod chmurką. SM mi odpowiada: „to co ja mam teraz sprawdzać czy każdy samochód jest własnością Pani wspólnoty?” Odpowiadam, ze moge mu „palcem wskazać”, które auta nie są „nasze” – a zazwyczaj 20 z 25 stojących są własnością mieszkańców pobliskiej wspólnoty. Czasami myślę, ze jednorazowa akcja dużo by dała. Cóż mam takiemu… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

Ja bym zaczął od starej zasady rozmowy ze strasznikami — nic na gębę, jeśli interweniować to tylko pisemnie. Jak dostaną papier (czasem wystarczy korespondencja elektroniczna) z żądaniem interwencji, to albo muszą coś zrobić, albo mieć argument, żeby sprawę zignorować. Co do podstawy prawnej — znak B-1 jest podstawą :) a skoro taki znak stoi, to teraz niech się zajmują tym. Będzie trudno, bo faktycznie auta są niepodpisane, a poza tym nawet jeśli staną i będą sprawdzać dokumenty, to: (i) w nowym dowodzie w ogóle nie ma adresu, (ii) auto może być służbowe/pożyczone, (iii) nawet jeśli auto jest moje, to nie… Czytaj więcej »

Ania
Gość
Ania

Dziękuję. dzisiaj wyśle meila wraz z foto aut, które nie są „nasze”. Zrobię to stojąc jeszcze na parkingu :)

zenek
Gość
zenek

Jak będe montować meble na waszym ośiedlu to dolicze za noszenie mebli , lub wynajme tragarzy czyli dodatkowe koszta.Zaparkuje oczywiście poza strefą bo moje auto dostawcze nie mieści się na parkingu wyznaczonym dla samochodów osobowych a parkingu dla dostawczych raczej niema.Odległość 600 m x10kursów + 3piętro x 4 osoby=1800zł.Jak powiew o tym dla pana W to odpowie ni żebym zaparkował byle jak przy bloku , sąsiedzi nic nie powiedzą bo też będą się przeprowadzać. Tylko jak sąsiad będzie się przeprowadzać to dla pana W będzie to przeszkadzać.

Mariusz Herich
Gość
Mariusz Herich

Wtrącę swoje 3 grosze – nie muszą. Napisałem pismo, że nagminnie kierowcy jadą pod prąd. Minęło pół roku i nic. Jak mnie chciał dostawczy staranować to się zirytowałem i zadzwoniłem z pytaniem co się musi stać, żeby ktoś zareagował. Usłyszałem, że „ja nie postawię tam człowieka, żeby sprawdzał jak kto jeździ” i że mogę osobiście złożyć zawiadomienie z numerem rej. i godziną. I tak się zastanawiam czy jak przyjdę z listą 50 samochodów z jednego dnia to czy będą zadowoleni? Więc nie, papier(em) można sobie/się powachlować.

Maho
Gość

Kiedyś czytałem że Policja narzekała na czowieka który im wysyłał masowo zawiadomienia o np. źle zaparkowanych samochodach. Że musza się każdym takim zgłoszeniem zająć. Wnoszę z tgo, że jakbyś wysłał drogą oficjalną tę listę, z jakimiś dowodami w postaci zdjęć – to musieliby się jakoś do tego odnieść.

Mariusz Herich
Gość
Mariusz Herich

Teoretycznie tak. Praktycznie „nie wykrycie sprawcy” bo np. samochód jest firmowy. Kiedyś kierujący prawie przejechał dziadka na pasach. Zgłosiłem i otrzymałem pismo, że samochód jest firmowy i sprawcy nie ma. Firma pewnie jednoosobowa ale co to ma za znaczenie? Ale jak wiem kto kierował to mogę napisać… Więc teoria swoje, a praktyka swoje. A kolejne pismo wysłałem chyba 3 miesiące temu – bez odpowiedzi. Nie, nie muszą.

Pawel M
Gość
Pawel M

Wyzywanie istoty ludzkiej od chama i buraka za to, że z nieznanych autorkowi przyczyn zaparkowała na kilkanaście minut w strefie zamieszkania – jak widać wcale nie blokuje przejazdu. To jest uwłaczający język hejtu. Jak najmniej takich stron.

Mariusz Herich
Gość
Mariusz Herich

Nie oceniam, ale jak się komuś samochód zepsuł to jest trójkąt i światła awaryjne. Nie ma – zatem samochód sprawny.

Ania
Gość
Ania

Czy znak zakazu postoju jest jest umieszczony bo jakoś nie umieszczono. A zresztą jest to strefa zamieszkania to dlaczego klijet czy mieszkaniec nie może parkować .ten znak trzeba by modyfikować gdyż dzieci biegajace jeżdżącw na deskach rolkach mają prawo A auta przeszkadzają to żenada teraz to ludziom odbija dzwonią nawet na policję lub straż miejska .ludzieplac zabaw z jezdni sobie robicie wystarczy że prędkość jest ograniczona .

Olgierd Rudak
Gość

To nie jest jezdnia i znak zakazu zatrzymywania się nie musi być tam ustawiony.

Maho
Gość

No właśnie o to chodzi ze strefę zamieszkania żeby dzieci na rolkach miały prawo większe niż samochód. — Wysłane za pomocą K-9 Mail.

miki
Gość
miki

Chamstwa i utrudniania życia bliźnim absolutnie nic nie tłumaczy, natomiast zakaz parkowania poza miejscami wyznaczonymi wygląda jak przepis stworzony dla radochy ormowców, którzy mogą w świetle prawa pastwić się nad współobywatelami. Dlaczego blokować możliwość postoju w miejscach, gdzie to NIKOMU nie przeszkadza? Ostatnio dostałem mandat za parkowanie „poza miejscem wyznaczonym”… motorynki, która stała od lat na osiedlu na wysepce na której dawno temu stała budka telefoniczna a obecnie nikt tam nie chodzi bo i nie ma po co. Mandat był wynikiem donosu roboli z sąsiedniej budowy którym zwracałem uwagę że wywrotka ma wyjeżdżać na drogę czysta a nie zostawiać po… Czytaj więcej »

Jarek
Gość
Jarek

Burak to pisał ten artykuł. Ludzie nie mają gdzie pracować, na osiedlu przed blokiem zrobiła 7 miejsc parkingowych na blok w którym mieszka 100-130 osób… Ludzie nie mają gdzie parkować więc zatrzymują się w takim miejscu aby nie utrudniać ruchu mimo strefy zamieszkania.

Chrupkor Chrupkor
Gość
Chrupkor Chrupkor

Myslenie polaczka – jak nie ma gdzie to nie parkujesz albo petycja do wladz miasta

SPOKOJNY
Gość
SPOKOJNY

Ludzie z wsi i wiosek ogarnijcie się nauczcie się żyć w aglomeracjach miejskich,to nie wasze wiejskie podwórka tylko wspólnota.Oczywiście nie dotyczy żon.Trzeba z uśmiechem do sąsiada sąsiadki a życie będzie piękne,a jak nie pasuje to fora ze dwora na stare śmiecie i zachłystywać się krowiakiem.

Chrupkor Chrupkor
Gość
Chrupkor Chrupkor

Brawo