Sportowiec może być przedsiębiorcą (uchwała NSA II FPS 1/15)

O ciekawym orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego pisze blog.e-Prawnik.pl: oto w uchwale z 22 czerwca 2015 r. (II FPS 1/15) stwierdzono, że sportowiec może być przedsiębiorcą, jeśli uzyskuje przychody z uprawianej dyscypliny — w konsekwencji czego przychody te mogą być opodatkowane jak każdej innej osoby prowadzącej działalność gospodarczą.


sportowiec jako przedsiębiorca

Sportowiec może być przedsiębiorcą. Czyżbym kolejny łańcuch brał na fakturę? (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


No dobrze, sama w sobie uchwała ma postać nieco inną — zapomnijcie o klarownych tezach wygłaszanych przez Sąd Najwyższy — albowiem NSA udało się wykreować zdanie następujące:

Przychody sportowców mogą być zaliczone do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli działalność sportowca spełnia kryteria określone w art. 5a pkt 6 tej ustawy i nie spełnia kryteriów z art. 5b ust.1 tej ustawy.

W bardzo dużym skrócie (w serwisie orzeczenia.nsa.gov.pl brak jeszcze uzasadnienia uchwały, przeto posiłkuję się dobrą robotą Michała Bogacza z kancelarii adw. Olesińskiego) problem wziął się z tego, że w dotychczasowej praktyce przychody sportowców były kwalifikowane jako uzyskiwane z działalności wykonywanej osobiście. Aż tu jak się okazuje ktoś nie uwierzył, postanowił sprawdzić — dostał negatywną decyzję Izby Skarbowej, oddalenie skargi w WSA (I SA/Bd 589/12), ale już w postępowaniu kasacyjnym udało się przekonać skład do tego, by przedstawić składowi siedmiu sędziów NSA to zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości do rozstrzygnięcia (II FSK 3173/12).

Swoją drogą na myśl przychodzi mi zacne zdanie Stefana Kisielewskiego — że socjalizm to ustrój, w którym ludzie bohatersko przeciwstawiają się przeciwnościom nieznanym innym ustrojom… Przecież nie byłoby problemu, gdyby te wszystkie podatki nie były takie nienormalne.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze