Poszkodowany w wypadku samochodowym bez statusu konsumenta (uchwała SN III SZP 2/15)

Czysto informacyjnie: UOKiK informuje o uchwale Sądu Najwyższego z 9 września 2015 r. (sygn. akt III SZP 2/15), w myśl której poszkodowany w wypadku komunikacyjnym nie jest konsumentem — co oznacza, że m.in. Urząd nie będzie uprawniony do podejmowania działań w zakresie dochodzenia odszkodowań z tytułu obowiązkowego OC.

ważna aktualizacja: uchwała Sądu Najwyższego z 9 września 2015 r. (sygn. akt III SZP 3/15) do przeczytania tutaj

W serwisie internetowym Sądu Najwyższego uchwały takiej ani widu ani słychu, natomiast faktycznie zagadnienie takie jest wśród spraw oczekujących na rozstrzygnięcie.

Przedstawione przez sąd meriti pytanie brzmi następująco (uwaga: to pytanie dotyczy sprawy III SZP 3/15), zatem nijak się ma do opisywanego tematu; na materiały z SN czekamy…):

Czy przysługuje zażalenie do Sądu drugiej instancji na postanowienie wydane przez Sąd Okręgowy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przedmiocie rozpoznania zażalenia na postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygające o kosztach postępowania wydane na podstawie (…) art. 80 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów?

Niezależnie od uzasadnienia — na które jeszcze długo poczekamy — taka uchwała Sądu Najwyższego należy do bardzo kontrowersyjnych. Mam nadzieję, że na stronie internetowej SN jakaś wzmianka pojawi się lada dzień — wówczas będę mógł wrócić do tematu. (O sprawie, także na podstawie notatki prasowej UOKiK, także Wyborcza.biz.)

PS Zakładam, że informacja jest efektem wprowadzenia polityki przejrzystości w UOKiKzatem proszę o korektę: sprawa ma sygnaturę III SZP 3/15, nie „II SZP 3/15”.

PS2 Krzysztof (autor konsumentwsieci.pl — polecam!) potwierdza sygnaturę II SZP 3/15 III SZP 2/15 ;-) Jak go znam to ma informacje z pierwszej ręki ;-) Zatem czekamy na dodatkowe informacje — albo z Sądu Najwyższego, albo z UOKiK, albo od Krzysztofa ;-)

11 comments for “Poszkodowany w wypadku samochodowym bez statusu konsumenta (uchwała SN III SZP 2/15)

 1. b52t
  11 września 2015 at 08:08

  Czyli UOKiK nie będzie mógł kwestionować zapisów OWUL po wypadku, gdy będzie się miało status poszkodowanego, czyli będzie trzeba czytać przed wypadkiem i zgłaszać do UOKiK lub samodzielnie kwestionować.
  Tak czy inaczej uzasadnienie prawne do tego wyroku będzie ciekawe, bo istotnie jest to orzeczenie co najmniej kontrowersyjne.

  • MR
   11 września 2015 at 09:37

   A czy to znaczy, że ulegając wypadkowi podczas jazdy miejskim autobusem – z winy kierowcy tego autobusu, przestaję być konsumentem i w sporze z przedsiębiorstwem komunikacyjnym nie przysługuje mi ta szczególna ochrona?

   • 11 września 2015 at 11:24

    Właściwie nie znając sentencji uchwały powiedziałbym, że nie wiem, ale pewnie właśnie tak :)

    Chciałoby się powiedzieć „SN znowu nadaje”, ale to byłaby nieprawda….

    • 11 września 2015 at 11:52

     UOKiK też nadaje — dziś już uchwała ma datę 9 września (i to się potwierdza w innych źródłach).

 2. Krzysztof | konsumentwsieci.pl
  11 września 2015 at 13:41

  Olgierd, skąd pewność, że sygnatura tego to sygn. III SZP 3/15? Patrzyłeś co jest zawarte na stronie SN do którego linkujesz pod sygnaturą sprawy? W sprawie III SZP 3/15 było już rozstrzygnięcie SN z 6 sierpnia br i nie dotyczyło ono poszkodowanych w komunikacji :)

  • 12 września 2015 at 07:13

   Pojęcia nie mam ;-) wychodzi na to, SN też musi wzmóc politykę jawności i przejrzystości. Nawet o tym, że orzeczenie do sygn. III SZP 3/15 było miesiąc temu brak informacji (jest informacja, że jest orzeczenie).

   • Krzysztof | konsumentwsieci.pl
    13 września 2015 at 09:21

    To dementuje. Orzeczenie o poszkodowanych w komunikacji ma sygn. II SZP 3/15. A więc na stronie UOKiK jest dobrze.

    • 13 września 2015 at 11:10

     OK, zatem poprawiam — dzięki :) A jak coś masz, to pokaż :

     • Krzysztof | konsumentwsieci.pl
      14 września 2015 at 09:11

      Niestety, ale nieumyślnie i ja wprowadziłem czytelników tego bloga w błąd, za co przepraszam. Nie może być dwójka na początku z pytania prawnego. Poprawna sygnatura to III SZP 2/15 i to moja ostateczna odpowiedź. Nic jeszcze nie mam bo wyrok jest z 9 września br., tak więc uzasadnienie pisemne jeszcze nie powstało. Dodam tylko, że w Sądzie Apelacyjnym w W-wie sprawa rozpatrywana była pod sygn. VI ACa 1938/13. Po wpisaniu jej w google można zapoznać się z postanowieniem SA w sprawie pytania prawnego do SN.

 3. 14 września 2015 at 11:01

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.