„Pokój” — recenzja filmu, który (całe szczęście!) ma happy-end

Dzisiejsza recenzja wyjątkowo bez silenia się na fanfaronadę i zbyteczne elukubracje: film „Pokój” jako dzieło całkowicie odmienne od tych, które opisywałem na łamach czasopisma Lege Artis zasługuje na coś więcej niż dostrzeżenie (tudzież jego reżyser Lenny Abrahamson na przyjrzenie się — przyznaję, że w sumie nie znałem, bo „Franka” jakoś przegapiłem).


pokój recenzja filmu

Kadr z filmu „Pokój”. Ta Pani z prawej to Brie Larson, która kilka godzin później — tj. po tym jak zobaczyliśmy „Pokój” — dostała za tę rolę Oskara.


W bardzo dużym skrócie i bez palenia: film opowiada o pięcioletnim chłopcu uwięzionym z matką w szopie (to jest właśnie tytułowy „Pokój”). Porywacz-dewiant od czasu do czasu przynosi coś do jedzenia i ubrania, a chłopak nie zna świata poza swoim trzy-na-trzy (telewizor bierze za ułudę), jednak w pewnym momencie matka [widzę, że warto dopisać, że gra ją Brie Larson] postanawia coś zrobić. Plan się udaje, przychodzi wolność — ale wcale nie jest tak, że wszystko od razu jest idealnie.
Na szczęście chłopczyk aklimatyzuje się w nowym otoczeniu dość szybko, do siebie dochodzi też matka — i to jest właśnie ten tytułowy (z tytułu dzisiejszej recenzji) happy-end.

Reasumując: „Pokój” to naprawdę poważny (acz nie posępny) film, który autentycznie warto zobaczyć. Nie jest to też po prostu wyciskacz łez, chociaż kilka chusteczek na sali udało mi się dostrzec (panie się łatwo wzruszają…) Trafiłem na ten film do kina dość przypadkowo ale nie żałuję — a nawet zdecydowanie polecam.

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
b52t
Gość
b52t

Ponoć bardzo mocne kino, z bardzo dobrą grą aktorską 9 latka.
Na marginesie: ciekawe jak będzie wyglądać przyszłość młodego, bo holyłud (generalnie szoł-biz) zagryzło, przetrawiło i wydaliło już niejednego dzieciaka.

Olgierd Rudak
Gość

Z tego co widzę to jego filmowa mama też jest cudownym dzieckiem filmu (nie znam). A tu dziś nagłówki podają, że w dodatku dostała za tę rolę Oskara.

No i brawo.

b52t
Gość
b52t

Shirley Temple też jest jest cudownym dzieckiem holyłudu, też pozytywnym przykładem, ale choćby Kevin Sam czy John Conor to już przykłady na coś przeciwnego. Choć oczywiście, i poprawnie, to holyłud nie można obarczać odpowiedzialnością za wszystkie działania tych ludzi.
Ano, Oskara dla Larson przepowiadał Kinomaniak. „Pokój” to też jeden z nielicznych, który dostał od niego 10/10, tak więc zachęta do zobaczenia filmu jest.