Czysto informacyjnie (ale i indoktrynacyjne): w Dzienniku Ustaw ukazała się spec-ustawa związana z wizytą papieża Franciszka oraz krakowskimi Światowymi Dniami Młodzieży (ustawa z dnia 18 marca 2016 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016, Dz.U. z 2016 r. poz. 393), w której warto odnotować następujące wątki:
- wszyscy uczestnicy imprezy, w tym wolontariusze, będą pod specjalnym nadzorem policji, która rezerwuje sobie m.in. przetwarzanie danych osobowych uzyskanych przez organy ścigania innych państw (art. 5);
- Archidiecezja Krakowska (jako organizator Światowych Dni Młodzieży) może wnioskować do policji o sprawdzenie każdego wolontariusza pod kątem zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego (w zakresie terrorystycznym sprawdzenia dokonuje ABW) — w odpowiedzi policja będzie przedstawiać „rekomendację albo brak rekomendacji Policji do dalszej współpracy z tą osobą jako wolontariuszem” (art. 8 ust. 1-2);
- co ciekawe rekomendacja taka nie wymaga uzasadnienia i nie podlega zaskarżeniu (zapewne nie przez zainteresowanego, bo zasadniczo ma to być operacja tajna) — zaś opinia negatywna będzie przekazywana do ABW i BOR (art. 8 ust. 4-5).
Wychodzi na to, że chyba nie ma potrzeby opowiadać o żadnych anonimowych kartach SIM, o zagrożeniu terrorystycznym — wystarczy delikatny sojusz tronu z ołtarzem i mamy całkiem ciekawy mechanizm inwigilacji osób.