Ochrona zwierząt i roślin (na poligonie)

A skoro idzie weekend, a w dodatku kilka dni temu w Dzienniku Ustaw ukazał się tekst jednolity ustawy o ochronie środowiska (obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy — Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2016 r. poz. 672), zaś tekst o zakazie noszenia munduru nadal cieszy się pewną popularnością — czas na parę zdań o ochronie zwierząt i roślin… na poligonach wojskowych.


poligon ochrona środowiska
Zamiast tajnej foty z poligonu — migawka z nieistniejącego Peiskerwitz (klik i wszystko jasne) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Rozchodzi się rzecz jasna o art. 128 POŚ, który określa podstawy ochrony przyrody na poligonach wojskowych, który nakłada na armię obowiązki wyboru pod poligon miejsca, które ma małą wartość przyrodniczą. Zważywszy jednak, że poligon z oczywistych powodów może z czasem obrosnąć — należy też oznaczać miejsca szczególnie istotne przyrodniczo (np. miejsca lęgowe ptactwa) oraz ograniczać rozmiar szkód (szczegóły znaleźć można w rozporządzeniu MON z 2002 r.).

art. 128 prawa ochrony środowiska
1. Ochronę zwierząt oraz roślin na poligonach w toku szkolenia Sił Zbrojnych RP, zapewnia się poprzez:
1) sytuowanie obiektów poligonowych na terenach o małej wartości przyrodniczej;
2) oznaczanie na terenach szkoleniowych obszarów o walorach przyrodniczych, takich jak miejsca lęgowe zwierząt oraz ptaków, stanowiska roślin poddanych ochronie, oraz wprowadzanie na nich stosownych ograniczeń działalności szkoleniowej;
3) stosowanie rozwiązań organizacyjnych i technicznych ograniczających szkody oraz sukcesywne usuwanie szkód;
4) przeprowadzanie instruktażu szkolonych żołnierzy co do zasad postępowania na terenie poligonu w związku z ograniczeniami wynikającymi z ochrony zwierząt oraz roślin. (…)

Co ciekawe naruszenie obowiązków w zakresie uwzględniania konieczności ochrony środowiska przy eksploatacji poligonów nie jest zagrożone sankcją karną: chociaż w prawie o ochrony środowiska znajdziemy mnóstwo przepisów karnych (art. 329-361), to pominięcie wymogów środowiskowych przy eksploatacji poligonów przez wojsko zostało tam pominięte.

Z dedykacją, bo może przyda się w ramach zajęć w jakiejś szkole oficyjerskiej ;-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x