Jednolity System Antyplagiatowy (jednodniowe vacatio legis, ale ze skutkiem od roku akademickiego 2018/19)

Czysto informacyjnie: już w roku akademickim 2018/19 zmienią się (?) zasady weryfikowania samodzielności tworzenia pisemnych prac dyplomowych — a chodzi o Jednolity System Antyplagiatowy, który wprowadza opublikowana właśnie nowelizacja ustawy prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2016 r. poz. 908).


Jednolity System Antyplagiatowy
Jednolity System Antyplagiatowy: od roku akademickiego 2018/19 każda uczelnia będzie miała obowiązek weryfikacji prac dyplomowych w centralnym systemie prowadzonym przez MNiSW (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Otóż zgodnie ze znowelizowanym art. 167a ust. 4 ustawy każda szkoła wyższa przed przeprowadzeniem egzaminu będzie miała obowiązek sprawdzenia pisemnej pracy przedstawionej przez studenta z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego.

Jednolity System Antyplagiatowy to nic innego jak prowadzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego centralny — nieodpłatny dla wszystkich uczelni — system współpracujący z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych (art. 167c prawa o szkolnictwie wyższym). Nowością opublikowanej w piątek 24 czerwca 2016 r. ustawy (która weszła w życie po całym jednodniowym vactio legis; Jednolity System Antyplagiatowy ma być natomiast stosowany „począwszy od roku akademickiego 2018/2019”, art. 3 nowelizacji) jest odejście od obowiązku wykorzystania jednego z „programów antyplagiatowych” współpracujących z ORPPD.

A zamiast komentarza: niestety, ale zawsze na widok kolejnego jeszcze lepszego centralnego — w dodatku na wyłączność — systemu rządowego (zwłaszcza informatycznego) mam niejasne przeczucia, że niezależnie od tego czy bierze się za to POLON czy ktoś inny (por. art. 167c ust. 2 ustawy, który praktycznie ustanawia monopol — bo jeśli systemu nie będzie prowadzić MNiSW osobiście, to może rzecz powierzyć „instytutowi badawczemu, nadzorowanemu przez ministra właściwego do spraw nauki, którego przedmiot działania jest ściśle związany ze świadczeniem usług w zakresie systemów informacyjnych”) może być jak z ePUAP2 czy dowodami osobistymi.

Czyli na wycięcie systemów pozaurzędowych (por. Otwarty System Antyplagiatowy), no ale otwartość w cenie u nas w ogóle nie jest…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
15
0
komentarze są tam :-)x