Czy używający znaku „Produkt polski” będą wnosić opłaty licencyjne za wybrany przez Ministra Rolnictwa font Calibri Bold?

Wiemy już jak będzie wyglądał anonsowany dwa tygodnie temu nowy znak „Produkt Polski”, którym będą oznaczane produkty rolno-spożywcze wyprodukowane w Polsce. Wzór oznaczenia przynosi opublikowane dziś rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru znaku graficznego zawierającego informację „Produkt polski” (Dz.U. z 2016 r. poz. 2148).


znak produkt polski font calibri
Licencja na użyty w znaku „Produkt polski” font Calibri kosztuje $49 — czy każdy producent żywności będzie musiał odprowadzać tę należność właścicielowi praw?

Wzór wzorem, ale przecież nie może obyć się bez szczegółowego opisu. I tak znak „Produkt polski”:

  • ma kształt prostokąta podzielonego w poziomie na dwa równe prostokąty;
  • kontur znaku wyznacza obrys w kolorze czerwonym;
  • górny prostokąt jest w kolorze białym i zawiera wyśrodkowany wyraz „produkt” w kolorze czerwonym, napisany za pomocą wersalików fontu Calibri Bold;
  • wysokość liter w wyrazie „PRODUKT” ma stanowić 1/2 wysokości tego prostokąta;
  • dolny prostokąt jest w kolorze czerwonym i zawiera wyśrodkowany wyraz „polski” w kolorze białym, napisany za pomocą wersalików fontu Calibri Bold;
  • wysokość liter w wyrazie „POLSKI” stanowi aż 3/4 wysokości tego prostokąta;
  • rozporządzenie precyzuje nadto, że  kolor czerwony we wszystkich elementach znaku składa się w równych częściach z barwników MAGENTA i YELLOW.

Wszystko fajnie pięknie, ale coś mi świta, że użycie fontu Calibri Bold to proszenie się o problem dla producentów żywności, którzy zdecydują się na oznaczanie swoich wyrobów znakiem „Produkt polski”. Sęk w tym, że prawa do tego zaprojektowanego dla MS Windows kroju pisma przysługują… Monotype Imaging Holdings, Inc., zaś podstawowa licencja kosztuje 49 dolarów (i to nie jest licencja na druk, tym bardziej na użycie w celu oznaczania produktów w obrocie handlowym).

Nie wiem czy Ministerstwo Rolnictwa dogadało się z właścicielem praw do fontu Calibri Bold, a zwłaszcza czy uzyskało jakąś „licencję rządową” na użycie zestawu znaków do oznaczania markowych polskich produktów żywnościowych. Biorąc jednak pod uwagę, że konstrukcja prawna znaku „Produkt polski” jest taka, że to producent żywności bierze na siebie ryzyko zastosowania znaku — żeby się nie okazało, że 'Produkt polski” stanie kością w gardle…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

37 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
37
0
komentarze są tam :-)x