Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych w I półroczu 2017 r. to 9,50%

Czysto informacyjnie: w Monitorze Polskim opublikowano nową stawkę odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych (obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych, M.P. z 2017 r. poz. 10).

Stawkę odsetek ustawowych należnych w przypadku zwłoki w zapłacie wynikającej z transakcji handlowej należną za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. ustalono na 9,50% w stosunku rocznym

Stawka odsetek jest nowa, ale równocześnie stara — opublikowane dziś obwieszczenie nie zmienia stawki odsetek obowiązujących w roku ubiegłym — a to dlatego, że od początku 2016 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, która określa ją jako sumę stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 8 p.p. Skoro zatem stopa referencyjna NBP wynosi obecnie 1,50%, to rachunek jest prosty.

Dla przypomnienia: rozbudowana rubryka poświęcona dochodzonym odsetkom była jednym z powodów przygotowania nowego formularza pozwu „P”.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x