Z psem przez Karkonosze — z Przełęczy Okraj na piwo Paroháč

„Na niektóre szlaki można wprowadzać wprowadzać psa na smyczy (i w kagańcu)” — [pkt 12 „zasad udostępniania” KPN]

Cóż począć jeśli dyrekcja KPN stosuje tak zadziwiające konstrukcje, które naprawdę nie przydają się w kontekście dywagacji czy do Karkonoskiego Parku Narodowego wolno wchodzić z psem? Nasza odpowiedź — nie wiemy czy na inne psom wolno wejść bez smyczy — natomiast zawsze można spróbować przejść przez Karkonosze z psem w taki sposób, by możliwie najmniej uszczknąć ziemi ojczystej.

Stąd też dokładnie tydzień temu podjęliśmy śmiałą decyzję — jedziemy w Karkonosze, przejdziemy się z Przełęczy Okraj w kierunku Śnieżki — a za pieniądze zaoszczędzone na biletach wstępu do parku narodowego spróbujemy piwa Paroháč (link do Mapy.cz).


pies Karkonosze

Kuata na trawersie Śnieżki niebieskim szlakiem — psinka naprawdę nie mogła oderwać oczu od Kotła Łomniczki (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Na początek dykteryjka w kontekście warto czy nie warto emigrować do Czeskiej Republiki: parking przy schronisku PTTK „Na Przełęczy Okraj” kosztuje 10 złotych, w zamian za co można przetestować terenowe parametry auta na bardzo nierównym i ciasnym trawniku. Po czeskiej stronie można zostawić samochód na asfaltowych parkingach, opłata za cały dzień to 50 koron (w przeliczeniu ok. 8,50 zł).

Mniejsza z tym: na początek drapiemy się do góry czerwonym szlakiem, na który skręciliśmy zaraz przy dumnych tabliczkach informujących o wejściu na teren KPN. Nie jest świetnie, początkowo gorący asfalt, później jakieś klepisko, i tak aż do chaty Jelenka. Stąd już wzdłuż granicy, miejscami po okropnych schodach z ułożonych na sztorc kamieni, przez Czarną Kopę (a może powinienem napisać Svorová hora, skoro w teorii wybraliśmy marsz po czeskiej stronie Karkonoszy?) — i tak aż pod Śnieżkę.


pies Karkonosze

Przez Úpské rašeliniště (Upskie torfowisko) prowadzi dłuuuugi pomost (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Na Śnieżce byliśmy rok temu; ta góra na tyle mało mnie fascynuje, że bez żalu zdecydowaliśmy się na trawers wierzchołka niebieskim szlakiem ku Równi pod Śnieżką. Nieco mniej ludzi na szlaku, nieco mniej dantejskich scen (te zaczynają się zwłaszcza późniejszym popołudniem, kiedy turyści zaczynają spieszyć się do kolejki, by zdążyć zjechać do Karpacza…) — nagrodą są ciekawe widoki na Kocioł Łomniczki.

Na Równi, kilkadziesiąt metrów od Śląskiego Domu, zarządziliśmy popas: chociaż Karkonosze mają to do siebie, że zwykle wieje tu nieźle chłodzący wiaterek, słońce i wysiłek dają się w łapy psince, która po prostu musi coś zjeść i popić, co siłą rzeczy oznacza jakieś trzy kwadranse na podziwianie widoków oraz dumanie nad dalszą trasą.

Skoro jesteśmy przy psich tematach: niezależnie od tego co wymyśli KPN jeśli chodzi o zakazy wstępu z psami na szlak, warto mieć na uwadze czeską stronę Karkonoszy. Krkonoše są bardziej rozległe (acz nie tak gęsto poprzetykane szlakami), nie trzeba płacić za wstęp, a psy nie robią na nikim (negatywnego) wrażenia. Ba, dopiero po oddaleniu się od granicy można trafić na panoramę z cyklu „góry dookoła”, co po polskiej stronie jest właściwie niemożliwe.


pies Karkonosze, Luční bouda, Śnieżka

Na szczęście w Karkonoszach można znaleźć sporo wody, z której może skorzystać pies. W tle Luční bouda, dalej Śnieżka (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Pierwotny plan obejmował zejście z Równi pod Śnieżką przez Obři důl, skąd szerokim łukiem chcieliśmy wrócić do Malej Úpy, jednak zwyciężył pogląd, iż raz osiągniętej wysokości łatwo nie oddamy. Zatem podążyliśmy, wiedzeni tajemniczą nutą zapachową, niczym melodią flecisty z Hameln, w kierunku Luční boudy…

Nie uprzedzając faktów: kierując się szlakiem niebieskim na zachód można trafić na jedną z największych atrakcji czeskich Karkonoszy czyli Úpské rašeliniště — wielkie torfowisko będące elementem karkonoskiej tundry, przez które wiedzie długi pomost zbity z drewnianych beli. Wygląda to naprawdę fenomenalnie i dość surrealistycznie (acz nie bardziej niż Niknąca Łąka w Górach Stołowych) — grunt, że można przejść suchą stopą przez podmokłości.


pies Karkonosze

Nieco powyżej źródeł Białej Łaby. W tle majaczy stacja przekaźnikowa na Śnieżnych Kotłach (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Nagrodę za wytrwałość odebraliśmy w Luční boudzie, gdzie 5 lat temu otwarto najprawdziwszy pivovar, w którym warzone jest piwo Paroháč (co na polski tłumaczy się jako Rogacz). Paroháč jest piwem górskim w każdym calu — do produkcji używa się wody pobranej z Białej Łaby (która wszakże tryska nieopodal), zaś proces warzenia odbywa się na miłej polskiemu sercu wysokości 1410 m n.p.m.

Niestety nie udało się nam skosztować wszystkich 6 rodzajów tego piwa (mnie najbardziej oczywiście żal jasnej jedenastki, kwintesencji czeskiego browarnictwa), ale nawet polotmavý ležák 12-tka okazała się strzałem w dziesiątkę (50 koron za kufel 0,4 l).


pies Karkonosze

Pojechać z psem w Karkonosze i nie wdrapać się na Śnieżkę? Cała przyjemność po naszej stronie! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Dalej poszło już z górki, a ponieważ szkoda było marnować tak pięknie rozpoczęty dzień… poszliśmy jeszcze dalej. Do Krakonoša jednak nie doszliśmy — rozproszyło nas piękno Bílej louki, na której zabawiliśmy ładnych parę minut — pamiętając wszakże, że trzeba jeszcze wrócić do punktu wyjścia.

Reasumując: Karkonosze to piękne góry, miejscami nieźle zdeptane, ale nie da się ukryć, że wyjście ponad linię lasu — marsz wśród gołoborzy skalnych, zapach granitu smaganego wiatrem — zawsze robi mocne wrażenie.

7
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Tomasz Płókarz
Gość
Tomasz Płókarz

Hm, przyszło mi do głowy coś bardzo luźno (sorry) związanego z wpisem. Może Ty albo któryś z komentatorów bedzie wiedział.

Appki meteo w smartfonach sprawdzają lokalizację po GPS i podają temperaturę w miejscu gdzie się człowiek znajduje, mimo że od najbliższej stacji meteo mogą być dziesiątki kilometrów, a człowiek jest w polu. Jakoś to sobie uśredniają. A jako lokalizację podają najbliiższą wieś lub gminę.

Czy uwzględniają wysokość na której się znajdujemy? Przykład: Karpacz i Śnieżka. Jakieś 6 km w poziomie i kilometr w pionie. (tak, wiem że to skądinąd kiepski przykład bo akurat na Śnieżce jest stacja meteo)

Olgierd Rudak
Gość

Nie znam się, to się wypowiem :)
Pewnie każda i tak odpytuje dane udostępniane przez meteo-usługodawców. Jeśli usługodawca ma „Śnieżka”, to dodadzą, jeśli nie… sam nie wiem.

Aplikacja, której sam używam (nakładka na ICM Meteo) i tak ma zamkniętą listę miejscowości i Śnieżki tam nie ma ;-)

Tomasz Płókarz
Gość
Tomasz Płókarz

Nawet bez appki Google podaje nazwę osiedla (administracyjną! Tak naprawdę to trzy osiedla połączone jedną radą osiedla), a m.accuweather.com rzeczywiste osiedle (Krzesiny). To jest Poznań, jakby kto pytał.

W drodze podawana jest zazwyczaj najbliższa wieś. Z dala od wsi podawana jest zazwyczaj gmina.comment imagecomment image

Olgierd Rudak
Gość

Myślę, że Accu może dzielić bazę na różne jednostki administracyjne, ale wątpię by miał możliwość ustalenia prognozy dla każdej dzielnicy z osobna.

Więc Krzesiny są i Tobie pokaże taką lokalizację — ale zapewne jest taka sama prognoza dla całego Poznania.

A np. Śnieżki czy Śnieżnika w Accu nie ma :)

Tutaj http://www.meteo.pl/ zaś jest ograniczona ilość lokalizacji do wyboru i to jest chyba prawidłowa odpowiedź…

Tomasz Płókarz
Gość
Tomasz Płókarz

No i dlatego właśnie jestem ciekaw czy na – powiedzmy – Śnieżce podawana jest aktualna temperatura (i ciśnienie) taka jak w – powiedzmy – Karpaczu.

Olgierd Rudak
Gość

Myślę, że to zależy wyłącznie od tego czy dostawca ma na liście adresów np. Śnieżkę :)

Piotr Stanek
Gość

Rok temu dokładnie (wrzesień) przemierzaliśmy te tereny. Czeską i polską stronę :)
Kurka, jakby było bliżej to częściej na pewno byśmy w te góry wpadali.