Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast — już od 2028 roku!

Na marginesie wcześniejszego tekstu poświęconego wydłużeniu do 5 lat kadencji rad gminnych, powiatowych i sejmików: słyszałem dziś w radiu, że prezydent Duda właśnie podpisał nowelizację kodeksu wyborczego m.in. ograniczającą liczbę kadencji wójtów (burmistrzów, prezydentów miast).
Może czegoś nie rozumiem, może tu chodzi o coś innego — ale o ile umiem czytać, przepis taki znalazł się w tej samej ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 130).

Chodzi o dodany art. 11 par. 4 k.wyb., w myśl którego bierne prawo wyborcze nie będzie przysługiwało temu, kto był już dwukrotnie wybrany na wójta — w tej samej gminie, ale począwszy od wyborów samorządowych planowanych na jesień 2018 r.

art. 11 par. 4 kodeksu wyborczego
Nie ma prawa wybieralności w wyborach wójta w danej gminie osoba, która została uprzednio dwukrotnie wybrana na wójta w tej gminie w wyborach wójta zarządzonych na podstawie art. 474 § 1.

Jako się rzekło przepis wchodzi w życie wraz z całą ustawą „o zwiększeniu udziału obywateli” (tj. 31 stycznia 2018 r.) — ale liczba kadencji będzie się liczyła „w przód”.

art. 17 ustawy
Przepis art. 11 § 4 ustawy zmienianej w art. 5 nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Kalendarz nie kłamie: skoro wybrani jesienią 2018 r. włodarze miast będą sprawować funkcje przez 5 lat, zaś dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczyć się będzie wyłącznie w przód — to oznacza, że faktycznie przepis zacznie działać w 2028 r.

Z ciekawostek:

  • wójt będzie tracił bierne prawo wyborcze po każdych dwóch kadencjach — niekoniecznie z rzędu, ale też i nie będzie żadnej karencji, która powodowałaby „reset” zakazu ponownego kandydowania;
  • zakaz będzie dotyczył jednak tylko tej gminy — czyli będzie można ubiegać się o mandat w innej (sąsiedniej albo i odległej) gminie, czyli np. Robert Biedroń mógłby startować w wyborach na prezydenta Wałbrzycha ;-)

PS Czyżby ktoś w Kancelarii Prezydenta zaspał? Informacja o podpisaniu ustawy pojawiła się dokładnie w dniu jej publikacji w Dz.U. (por. komentarz ministra Muchy) — czyżby nikt z mediów nie pofatygował się zajrzeć do oficjalnego publikatora?!

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

26 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
26
0
komentarze są tam :-)x