Parkowanie tyłem do budynku

Rozbijania mitów drogowych ciąg dalszy: czy dopuszczalne jest parkowanie tyłem do budynku? Bo ponoć kierowca, który postawi swój automobil tyłem do budynku, może dostać mandat.


parkowanie tyłem do budynku

Parkowanie tyłem do budynku jest niedozwolone, jeśli tylna oś samochodu byłaby ustawiona na chodniku. Auto zaparkowane wyłącznie na jezdni może być pozostawione tylną stroną w kierunku budynku (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Jak to czasem bywa: w tej półprawdzie jest część prawdy. Wynika to z przepisu, który reguluje ogólne zasady zatrzymywania i postoju na chodniku pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 2,5 tony (art. 47 ust. 1 pord, por.: „Parkowanie dużego SUV-a na chodniku”), w myśl którego:

  • dopuszczalne jest parkowanie na chodniku „lżejszej” osobówki — jednak tylko przednią osią lub kołami jednego boku;
  • pod warunkiem, że na tym odcinku jezdni nie ma zakazu zatrzymania lub postoju (starszym kierowcom przypominam, że znaki drogowe B-35 („zakaz postoju”) i B-36 („zakaz zatrzymywania się”) od kilkunastu lat nie dotyczą tylko jezdni, chyba że jest tabliczka „nie dotyczy chodnika”);
  • pod warunkiem, że pieszym pozostawiono co najmniej 1,5 metra chodnika;
  • zaś pojazd, który jest umieszczony na chodniku przodem nie tamuje ruchu na jezdni (art. 47 ust. 1 pkt 3 pord) — nb. brzmienie tego przepisu chyba błędnie pozwala na taką interpretację, która zezwala na tamowanie ruchu przez pojazd zaparkowany bokiem?

art. 47 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1260)
Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Dla jasności:

  • jak widać nie chodzi o zakaz parkowania samochodu tyłem do budynku — zakaz dotyczy wjeżdżania przy parkowaniu tylną osią na chodnik, który przecież nie musi przylegać do budynku (chodnik równie dobrze może być położony przy niezabudowanej działce, np. trawniku lub placu);
  • ergo parkowanie tyłem do budynku jest dopuszczalne — jeśli parkujemy na jezdni, a żadnym kołem nie wjeżdżamy na chodnik (bo w takiej sytuacji dozwolone jest także pozostawienie auta tyłem do chodnika);
  • czy chodzi o spaliny czy o bezpieczeństwo pieszych? stawiam na to drugie, bo gdyby kluczem był komfort naszych nozdrzy i płuc, to jednak byłby wprowadzony generalny zakaz zajeżdżania autami kufrem do chodnika;
  • zgodnie z taryfikatorem mandatów za naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku grozi mandat w wysokości 100 złotych (tabela B, lp. 139 — kwalifikacja jako art. 90 kw lub art. 97 kw).

Q.E.D.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

43 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze