O tym czy wegetariańskie karmienie psa jest legalne?

A teraz coś z kompletnie dywagacyjnej beczki: czy można żywić psa w sposób bezmięsny, czy jednak wegetariańskie karmienie psa może być uznane za niezgodne z prawem?


Wegetariańskie karmienie psa

Najserdeczniejsze życzenia od jak najbardziej nie-wegetariańskiej psinki i jego zdecydowanie bezmięsnego pana! (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Moim zdaniem odpowiedź na to (dość retoryczne) pytanie odnajdujemy w przepisach ustawy o ochronie zwierząt, a mianowicie:

  • przepisie nakładającym obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków zwierzętom domowym, do których zalicza się także „odpowiednią karmę” (art. 9 ust. 1 uoz);
  • definicji znęcania się nad zwierzętami, którym jest zadawanie bólu lub świadome dopuszczanie cierpienia zwierzęcia — w tym utrzymywanie go bez „odpowiedniego pokarmu”;
art. 6 ust. 2 pkt 19 ustawy o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2017 r. poz. 1840 z późn. zm.)
Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
19) utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

Zakładając zatem, że pies — chociaż jest zwierzęciem domowym, to jednak wywodzi się od drapieżnika (Canis lupus) — i jest wszystkożercą (której to cechy tej nie zatracił nawet przez te tysiące lat udamawiania) — uprawniony jest następujący wywód gdybologiczny: odpowiedni pokarm dla takiego stworzenia to także mięso, które zawiera pewne niezbędne składniki, przeto wegetariańskie karmienie psa może być traktowane jako jedna z form okrutnego traktowania zwierzęcia — czyli stanowić przestępstwo znęcania się nad zwierzętami (art. 35 ust. 1a uoz).

Na marginesie: niedługo miną trzy lata odkąd odstawiłem mięso (BTW polecam bardzo ciekawy wywiad z Szymonem Hołownią opublikowany w serwisie Dziennik.pl) — natomiast rzecz jasna nigdy nie przyszłoby mi do głowy odmawiać takiego rodzaju pokarmu psuńce (mięcho dla psa kupuję w różnej formie i postaci, i serwuję jej dość regularnie).
Czego sobie i P.T. Czytelnikom serdecznie i z całego serca życzę :-)

18
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
b52t
Gość
b52t

Odwzajemniam życzenia, tak jeśli chodzi o nie jedzenie mięsa (jeno leniwość mnie od tego powstrzymuje, bo dziecko od mięsa nie mogę odstawić tak faktycznie jak i biologicznie na tym jej etapie życia – potrzebuje pewnych rodzajów białka, które są tylko w mięsach – a gotować na dwa gary to zanadto roboty), jak i o dbania o naszym towarzyszy mniejszych.

Jakec
Gość

A jak skończyła się sprawa tej ekolożki (chociaż w tym przypadku raczej pseudoekolożki) z Trzebnicy?

Sniezynka
Gość
Sniezynka

Czytał Pan książki Doroty Sumińskiej? Ta weterynarka ma 10 psów i 10 kotów i pisze właśnie, że jest przeciwniczką karmy kupnej, która nadaje się tylko na okresy choroby (wyjątek: kot powinien mieć całodobowa miskę karmy suchej jako snack zastępujący owady, które jadlby na wolności). Zaleca więc karmienie psa mięsem, warzywami i twarogiem. A Pan – kupuje karmy czy przygotowuje własne posiłki psu?

Mirosław M. Mączka
Gość

Ogólnie, wszystkiego najlepszego.
(Ciekawi mnie, że gdyby pies nie chciał jest mięsa, to dorobił by się jakiegoś kuratora, czuwającego nad tym, by jadł co trzeba…)
.
Lepszego przeszłego… ;)comment image

Alicja
Gość
Alicja

Jak dla mnie pies powinien jeść mięso i tyle.. i to trzeba kupować dobre karmy dla piesków a nie takie co mają 4 % mięsa a reszta to zboża no nie pies jest mięsożerny i tyle. Ja swojemu kupuję mokre i suche karmy, kupuje korpusy, od niedawna też podaję mu dodatkowo suplementy z gamedog żeby był zdrowy. no i pies jest pełny energii. dobre odżywianie to podstawa.. u ludzi też jak mięsa brakuje w diecie to mozna się źle czuć.. w mięsie chociażby dużo żelaza jest