Velké Bílovice André rosé — rrróżowe że aż strach

A teraz coś z całkiem innej beczki, bo skoro już biadoliłem, że szmuglowane dobro mi się okończyło, a później cieszyłem się, że jednak výlet się udał — to przecież nie mogę udawać, że ja tam tylko w góry, miły bracie… I tak wśród przywiezionego dobra zapałętała się także butelczyna wina Velké Bílovice André rosé, którą pozwoliłem sobie, głównie dla dobra P.T. Czytelnictwa, odkorkować…


Velké Bílovice André rosé
Velké Bílovice André rosé, moravské zemské víno — różowe jak cholercia, nie tylko w barwie, ale i smaku… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Zaczynając od krótkiego wstępu: André to odmiana winorośli wyhodowana w 1960 r. (czyli w tym samym czasie, co Kofola) przez Jaroslava Horáka (nie mylić z Františkiem Horákiem, tym od psa rasy český strakatý) krzyżówka Frankovki i Svatovavřineckégo. Swą nazwę zawdzięcza osobie Christiana Karla André (nie mylić z Andre’m Agassim). Średnio popularne, uprawniane jest na ok. 1,5% powierzchni winnic.
(Dla przypomnienia: wino różowe nie jest mieszanką wina białego i czerwonego! rosé powstaje w ten sposób, że grona ciemne traktujemy jak białe, czego ubocznym skutkiem jest relatywna lekkość i nieco większa zawartość cukru; por. „Z czego się robi wino różowe?”. Ale to przecież nic, bo istnym cudem jest odmiana klaret.)

No właśnie, smak. Cóż, jest to wino różowe, więc smak — choć to wino nominalnie wytrawne — jest różowy. Cierpkawo-słodki, nieco landrynkowaty, mnie się kojarzy z panienką, co chcąc wyprzeć się uczciwej wytrawności zaczyna kusić zawartością cukru w cukrze… Przez to odpada u mnie jako wino czysto rekreacyjne — choć jest całkiem lekkie, muszę je zagłuszać jakimś jadłem (podejdą pierogi z jagodami). Znam gorsze podobne przypadłości, ale przecież zdarzyło mi się także pić lepsze wina różowe.
Butelkę wina Velké Bílovice André rosé zakupiłem w potravinach za 99,90 korun — niby niedrogo, ale biorąc pod uwagę mój smak, nie obraziłbym się, gdyby było troszkę tańsze.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x