Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego

Krótko i na temat, ale chyba warto odnotować: w Monitorze Polskim opublikowano dziś uchwałę Rady Polityki Pieniężnej stanowiącą głos w sporze Narodowego Banku Polskiego i Ministerstwa Finansów — o wyższość pieniądza w formie szeleszczącej gotówki nad obrotem bezgotówkowym (uchwała nr 1/2021 Rady Polityki Pieniężnej z 3 marca 2021 r. w sprawie Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego, M.P. z 2021 r. poz. 232).


Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego
Banknoty potrafią być piękne, ale są cholernie niepraktycznie, a co gorsza zwykle są potwornie brudne — nie miał racji Wespazjan mówiąc, iż pecunia non olet (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Niezainteresowanym lub niepoinformowanym wyjaśniam, że przynajmniej od kilkunastu tygodni prezes Glapiński i minister Kościński (przyznać muszę, że upewniałem się u źródła — coraz trudniej spamiętać tych coraz bardziej bezbarwnych „decydentów”) pozostają ponoć w sporze o to czy dla gospodarki lepsza jest gotówka (jako produkt krajowy, głosi NBP, jest niezależna od ryzyk związanych z outsourcingiem usług finansowych) czy jednak przelew i karta płatnicza (obrót bezgotówkowy z oczywistych przyczyn lubi fiskus; nb. swego czasu rząd miał pomysł wprowadzenia obowiązkowej akceptacji kart).
Spór najwyraźniej zaczyna przechodzić do fazy normatywnej, bo oto w Monitorze Polskim dziś ukazała się podjęta wczoraj przez RPP uchwała podkreślająca jak ważna i niezbędna jest opracowywana przez bank centralny Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego.

UCHWAŁA NR 1/2021
RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ
z dnia 3 marca 2021 r.

w sprawie Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2020 r. poz. 2027) Rada Polityki Pieniężnej w pełni uznaje konieczność działań Narodowego Banku Polskiego zmierzających do opracowania Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego. Obrót gotówkowy ułatwia prowadzenie polskiej polityki pieniężnej i pozwala obywatelom na dogodne dla nich korzystanie z pieniądza krajowego. Znaki pieniężne emitowane przez Narodowy Bank Polski pełnią istotną funkcję ekonomiczną, powszechnie zapewniając fizyczny dostęp do pieniądza o najwyższej płynności, gwarantując bezpieczeństwo i ciągłość obrotu gospodarczego oraz wzmacniając ugruntowany kulturowo poziom wolności indywidualnej w Polsce.
Mając na uwadze konstytucyjne prawo Narodowego Banku Polskiego do emisji pieniądza, Rada Polityki Pieniężnej uznaje, że Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego powinna skoordynować działania, dzięki którym Polacy będą mieli zapewnione bezpieczeństwo posługiwania się gotówką oraz że płatności gotówkowe będą powszechnie akceptowane, a dostęp do wypłat gotówkowych nie będzie w żaden sposób ograniczony lub w istotny sposób utrudniany.

Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej: A. Glapiński
Członkowie Rady Polityki Pieniężnej: E. Gatnar, Ł.J. Hardt, C. Kochalski, J.J. Kropiwnicki, E.M. Łon, R. Sura, K. Zubelewicz, J. Żyżyński

Zamiast komentarza: swoje zdanie mam i nie zawaham się go jeszcze raz uwypuklić — gotówka jest ze wszech miar gorsza od starej, dobrej karty płatniczej (już pisałem na tutejszych łamach, że po niczym nie odczuwam tak mocnej potrzeby umycia rąk, jak po dotykaniu monet i banknotów — mam też głębokie przekonanie, że inna jest pokusa chytrusa, który znajdzie cudzy zwitek pieniędzy, a inna jeśli zgubię kawałek plastiku). Ale nie byłbym przecież sobą, gdybym nie podkreślił, że #jajakoliberał chciałbym, by każdy miał wybór — jeśli komuś bardziej pasuje forsa wypychająca portfel bądź lubi potasować mamonę, to jego decyzja i ja nie chciałbym jej rzecz jasna odbierać.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x