Zaszczepieni są zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu granicy — ale dopiero po 14 dniach (zmiany od jutra)

Krótko i na temat, ale na pewno komuś się przyda: jeśli ktoś pamiętał, że dozwolone jest wjechanie do Czeskiej Republiki (maksymalnie na 24 godziny) już po pierwszej dawce szczepionki na koronawirusa, a z obowiązku przejścia prewencyjnej kwarantanny po powrocie do kraju zwalnia zaszczepienie (formalnie: posiadanie zaświadczenia o wykonaniu szczepienia), to może już zapomnieć — bo od jutra zwolnienie z kwarantanny będzie przysługiwało po 14 dniach po zaszczepieniu.

Tako rzecze najnowsza, opublikowana znienacka nowelizacja rozporządzenia w/s koronaobostrzeń (ozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dz.U. z 2021 r. poz. 1054), która zmienia kluczowy z tego względu par. 3 pkt 2 pkt 14 rozporządzenia — tego, który reguluje kwestie zwolnienia z poddania się prewencyjnej kwarantannie (sprzecznej z Konstytucją) po przekroczeniu granicy Polski:

(do 11 czerwca 2021 r.)
przez osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, zwane dalej „osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19”

(od 12 czerwca 2021 r.)
przez osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia, zwane dalej „osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19″

Tłumacząc zawiłości rządowej mądrości: jeszcze dziś śmiało do Polski może wjechać każda osoba — w tym powrócić do domu Polak — która dostała drugą dawkę szczepionki choćby kwadrans wcześniej (i potrafi na tę okoliczność okazać zaświadczenie aka „Unijny Certyfikat COVID”). Natomiast od jutra ten sam Polak trafi na obowiązkową kwarantannę prewencyjną — bo zwolnienie z kwarantanny będzie wymagało upływu 14 dni od zaszczepienia. (Oczywiście dostrzegam pewną wadliwość przepisu, który mówi, że musi minąć co najmniej 14 dni od wykonania „tego” szczepienia — czyli nie od wystawienia certyfikatu COVID — a skoro „tego”, to właściwie… którego: pierwszego czy drugiego?!?)

Reasumując: jeśli ktoś dziś wyjechał na owe 24 godziny — to wracając może się nieźle zdziwić (tydzień temu na dwóch przejściach nie widzieliśmy żadnych kontroli, więc reguły nie ma). Absurd? No pewnie, bo przecież jeszcze tydzień temu mogłem, a jutro móc nie mogę… — no i zwracam uwagę, że rozporządzenie opublikowane w piątkowy wieczór wchodzi w życie w sobotę o godzinie 0:00.

I przy okazji: ponieważ aktualnie można szczepić dwunastolatków, rozporządzenie przewiduje brak obowiązkowej kwarantanny przez dzieci do ukończenia 12. roku życia, które podróżują z dorosłymi, którzy mają negatywny test lub sami są zaszczepieni na koronawirusa.
(A jeśli ktoś pamiętał, że maseczki w pomieszczeniach miały być obowiązkowe tylko do 5 czerwca, a później przedłużono nakaz ich noszenia do 25 czerwca — ta sama nowelizacja rozporządzenia już teraz wydłuża obowiązek zakrywania ust i nosa do 31 sierpnia 2021 r.)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x