3000 złotych brutto — minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. (projekt)

Krótko i na temat, ale na pewno komuś się przyda: w serwisie RCL pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r.

Temat całkiem istotny nie tylko dla zarabiających najniższą krajową, bo przecież kwota minimalnego wynagrodzenia przekłada się także na kwoty dopuszczalnych potrąceń z pensji, wysokość kar przewidzianych w kodeksie karnoskarbowym, a także odszkodowania należnego od pracodawcy za mobbing — toteż nie przedłużając informuję, że w przyszłym roku stawki te wynosić mają odpowiednio:

  • 3 tys. złotych brutto — w przypadku minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • 19,60 złotych brutto — za każdą godzinę świadczenia usług, a to w przypadku większości umów cywilnoprawnych (jakie są wyjątki i jakie obowiązki dokumentacyjne wiążą się z minimalną stawką godzinową, pisałem tutaj.

rozporządzenie w/s minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. (projekt)
§ 1. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 3000 zł.
§ 2. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 19,60 zł.

Dla przypomnienia: w bieżącym, 2021 roku stawki te wynoszą odpowiednio 2,8 tys. złotych miesięcznie i 18,30 złotych za godzinę — wychodzi na to, że wzrost jest wyższy niż oficjalna (najwyraźniej popierana przez NBP — z naruszeniem Konstytucji, która wszakże mówi, iż bank centralny „odpowiada za wartość polskiego pieniądza”) inflacja.

Co dalej? W uzasadnieniu projektu mówi się, że Rada Dialogu Społecznego nie przystała na przedstawioną przez rząd propozycję, co oznacza, że Rada Ministrów będzie zobowiązana do ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia w drodze rozporządzenia, które powinno pojawić się w Dzienniku Ustaw do 15 września 2021 r. (dla przypomnienia: gdyby stawki te zostały „uzgodnione”, ich wysokość byłaby określona w obwieszczeniu publikowanym w Monitorze Polskim).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x