Krótko i na temat, ale na pewno komuś się przyda: w serwisie RCL pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r.
Temat całkiem istotny nie tylko dla zarabiających najniższą krajową, bo przecież kwota minimalnego wynagrodzenia przekłada się także na kwoty dopuszczalnych potrąceń z pensji, wysokość kar przewidzianych w kodeksie karnoskarbowym, a także odszkodowania należnego od pracodawcy za mobbing — toteż nie przedłużając informuję, że w przyszłym roku stawki te wynosić mają odpowiednio:
- 3 tys. złotych brutto — w przypadku minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- 19,60 złotych brutto — za każdą godzinę świadczenia usług, a to w przypadku większości umów cywilnoprawnych (jakie są wyjątki i jakie obowiązki dokumentacyjne wiążą się z minimalną stawką godzinową, pisałem tutaj.
rozporządzenie w/s minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. (projekt)
§ 1. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 3000 zł.
§ 2. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 19,60 zł.
Dla przypomnienia: w bieżącym, 2021 roku stawki te wynoszą odpowiednio 2,8 tys. złotych miesięcznie i 18,30 złotych za godzinę — wychodzi na to, że wzrost jest wyższy niż oficjalna (najwyraźniej popierana przez NBP — z naruszeniem Konstytucji, która wszakże mówi, iż bank centralny „odpowiada za wartość polskiego pieniądza”) inflacja.
Co dalej? W uzasadnieniu projektu mówi się, że Rada Dialogu Społecznego nie przystała na przedstawioną przez rząd propozycję, co oznacza, że Rada Ministrów będzie zobowiązana do ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia w drodze rozporządzenia, które powinno pojawić się w Dzienniku Ustaw do 15 września 2021 r. (dla przypomnienia: gdyby stawki te zostały „uzgodnione”, ich wysokość byłaby określona w obwieszczeniu publikowanym w Monitorze Polskim).