Odznaka Honorowa za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej & Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu

Odznaka Honorowa Zasługi Komunikacji Elektronicznej
Tak wygląda Odznaka Honorowa za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej

Krótko i na temat, ale to naprawdę ładne: już za tydzień, już za momencik, ale będzie — Odznaka Honorowa za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej (rozporządzenie Rady Ministrów z 27 kwietnia 2022 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia, Dz.U. z 2022 r. poz. 1108).

P.T. Czytelników pamiętających omawiany na tutejszych łamach projekt odznaki („dwie małpki i nadajnik”) spieszę zapewnić, że finalny wzór jest o niebo gustowniejszy: nie ma małpki, nie ma stacji bazowej — jest „wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej” (czyli zmian symboliki państwowej nie będzie?), jest ciąg zer i jedynek (ciekawe czy w tej sekwencji cyfr udało się zawrzeć w ten sposób jakiś przekaz?), jest napis „”ZA ZASŁUGI DLA KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ”, a całość to krążek o średnicy 36 mm „wykonany z metalu w kolorze srebra”.

Odznaczonym wręczany będzie także dyplom, którego wzór jest nieco szpetniejszy od samej odznaki, a który także zdobi mnóstwo zer i jedynek (czy jest na sali ekspert od steganografii, który by się podjął rozszyfrować czy aby jest tam jakiś ukryty przekaz? no dobra, rozwiązanie zagadki na końcu tekstu!)

Odznaka Honorowa Zasługi Komunikacji Elektronicznej

Kto może otrzymać odznakę za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej? Tu rozporządzenie podkreśla, iż jako „zaszczytne” honorowe wyróżnienie może być nadawana przez ministra informatyzacji wyłącznie: (i) obecnym i byłym pracownikom działu administracji rządowej — informatyzacja, realizującym zadania na rzecz rozwoju komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną; (ii) obecnym i byłym pracownikom jednostek organizacyjnych związanych z rozwojem komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwojem usług świadczonych drogą elektroniczną; (iii) obecnym i byłym pracownikom lub członkom innych jednostek organizacyjnych, organizacji zawodowych, związkowych i społecznych działających dla rozwoju komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną; (iv) 4) innym osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju komunikacji elektronicznej, w tym telekomunikacji, lub rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną. (Rozporządzenie określa także podmioty uprawnione do składania wniosków o przyznanie odznaki, a także wzór samego wniosku; dla jasności zwrócę uwagę musi być on złożony „w postaci elektronicznej przy użyciu dedykowanego formularza elektronicznego, opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym”).


Odznaka Honorowa Zasługi Ochrony Środowiska Klimatu
To jest Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu

Ale to nie wszystko, bo przecież także wczoraj opublikowano przepisy ustanawiające Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu (rozporządzenie Rady Ministrów z 25 kwietnia 2022 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia, Dz.U. z 2022 r. poz. 1100).

Stylistycznie (subiektywnie) nieco ciekawsza, bo chociaż mniejsza (jej średnica to 33 mm), to przecież wklęsły napis „ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ŚRODOWISKA I KLIMATU” — „przerwany dołem, wijącą się w górę, wstęgą stylizowanej rzeki sięgającej przedstawienia gór z lasem i trawami u podnóża, ze wschodzącą nad całością tarczą słońca” — wraz z ażurowym niebem i przestrzenią po obu stronach rzeki… rozmarzyłem się! (Dodajmy jeszcze, że odznaka jest zawieszona na wstążce zielonej z „rypsu jedwabnego” — podczas gdy ta dla technicznych to zaledwie wstążka w kolorze granatowym — a poziom chciejstwa rośnie wykładniczo.)
Dla porządku: ta odznaka może być nadawana osobom fizycznym (także cudzoziemcom) za szczególne osiągnięcia na rzecz ochrony środowiska i klimatu, szczegółowy tryb wnioskowania i nadawania określa rozporządzenie (składać go należy poprzez skrzynkę podawczą ePUAP ministra d/s klimatu), etc.,etc.

Dla jasności, ale też podkreślenia rozbieżności: Odznaka Honorowa za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej będzie funkcjonowała już za tydzień, natomiast przepisy o odznace za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu wchodzą w życie po 14-dniowym vacatio legis… I to by chyba było na tle, na razie…


…a co do tych zer i jedynek w odznace za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej, to rozwiązanie zagadki przynosi samo rozporządzenie, otóż:

Tło, które stanowi słowo „komunikacja” zapisane w kodzie binarnym, jest w cieniowanych kolorach srebra. Na odwrotnej stronie odznaki (rewers) znajdują się gładkie majuskułowe litery RP umieszczone na środku medalu. Tło, które stanowi słowo „komunikacja” zapisane w kodzie binarnym, ma formę dwóch stykających się płaszczyzn symbolizujących dwa obszary — telekomunikacji i usług świadczonych drogą elektroniczną.

Darz bór! i niech się dobrze noszą!

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
7
0
komentarze są tam :-)x