Przed zakupem używanego auta — sprawdź je w HistoriaPojazdu.gov.pl

Być może nieco bliższy jest czas, kiedy oszustwo przy sprzedaży używanego auta będzie niemożliwe — albo chociaż mocno utrudnione. Liczę na to, że przyczyni się do tego oddany kilka dni temu do użytku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych serwis internetowy HistoriaPojazdu.gov.pl, który ma nam pozwolić na ustalenie tego co działo się w przeszłości z dowolnym automobilem.


 HistoriaPojazdu.gov.pl
Serwis HistoriaPojazdu.gov.pl pozwala sprawdzić historię auta przed zakupem.
historiapojazdu.gov.pl

Założenie przyświecające usłudze realizowanej w serwisie HistoriaPojazdu.gov.pl jest proste: znając numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu możemy sprawdzić zgromadzone w CEPIK informacje o: jego marce i modelu, roku produkcji, danych technicznych (moc, emisja CO2, masie własnej, rozstawie osi, etc. etc.) polisie OC, badaniach technicznych, stanie licznika zarejestrowanym w czasie ostatniego badania technicznego (dane te są pozyskiwane od niedawna podczas przeglądów technicznych), statusie (zarejestrowany oraz niezarejestrowany) oraz o ewentualnym oznaczeniu pojazdu jako kradziony. Na osi czasu pokazane są zmiany właścicielskie oraz terminy badań technicznych.


historia pojazdu gov pl sprawdzanie kupowanego auta
oś czasu HistoriaPojazdu.gov.pl

Rzecz stała się możliwa dzięki systemowi CEPIK, który wreszcie zaczyna się do czegoś naprawdę przydawać (art. 80a i nast. prawa o ruchu drogowym). A ja ze swojej strony liczę też na to, że dzięki temu może uda się wreszcie usunąć przepisy o obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC, a także prawa jazdy — już dawno temu mówiło się, że policja jak najbardziej może mieć już teraz dostęp do tych danych ze swoich radiowozów i mogłaby wszystko sprawdzać w swoim komputerku, nie zaś porównywać zapisy w ewidencji z tym co kierowca ma napisane w dowodzie rejestracyjnym.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
11
0
komentarze są tam :-)x