Człowiek, paragraf, tajemnica bankowa, policja — czyli jak się to robi w demokratycznym państwie prawa

tajemnica bankowa a retencja danych

tajemnica bankowa a retencja danych

To nie jest zabawa w „wytęż wzrok” (Fundacja Panoptykon, CC-BY-3.0)
cytat na resztę tygodnia: „Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie” — Andriej Wyszyński
Właśnie wczoraj Fundacja Panoptykon pokusiła się o ciekawą analizę migracji danych objętych tajemnicą bankową z banków do policji (na potrzeby czynności operacyjnych, a chodzi o informację MSW o działalności policji).
Dane są zatrważające: w ubiegłym roku organy występowały do sądów o zgodę na dostęp do danych bankowych 836 razy i nie dostały ani jednej odmowy (a może to pocieszające? że profesjonalizm rośnie i mniej jest strzałów na ślepo? chyba nie…). To i tak mniej niż w latach poprzednich (935 wystąpień w 2011 r. oraz 1461 rok później!).
To tylko cyfry. Nie mówią one wiele bez rozeznania na czym tak naprawdę polega ta ciężka policyjna robota.
Jak na zamówienie także wczoraj dziś (no dobra, nie będę szpanować prenumeratą cyfrową) w kioskach „Polityka”, a w niej naprawdę interesujący tekst Violetty Krasnowskiej „Jeźdźcy bez głowy” — o wyczynach ulicznych rajdowców, w tym tego najpopularniejszego, czyli Norberta N., który kilkanaście tygodni temu robił furorę popisami w swoim BMW M3.
Tekst warto przeczytać, choćby po to, by widzieć jak demokratyczna władza „czesze” sprawy różnych podpadniętych — jest opisany nalot wykonany „na wszelki wypadek” przez CBŚ na wynajmowane mieszkanie, w którym przez kilka godzin bezskutecznie szukano narkotyków, a znaleziono m.in. pistolet gazowo-hukowy (który zdaniem policji wystarcza do postawienia zarzutów nielegalnego posiadania broni — chociaż Norbert N. kupił tę replikę Walthera w sklepie, na paragon, a na taką broń nie potrzeba zezwolenia…).
Jest też opisana procedura sprawdzania „na wszelki wypadek” rachunków bankowych Norberta N., i tu już pozwolę sobie zaserwować większy cytat za tekstem Violetty Krasnowskiej:

Nie można było pociągnąć kierowcy do odpowiedzialności karnej za sfilmowaną jazdę, to może za coś innego? Policjanci z Wydziału Odzyskiwania Mienia Komendy Stołecznej Policji, utworzonego do szukania majątków pochodzących z przestępstw, zaczęli więc słać do banków pisma w sprawie Norberta N. Pytali, czy występował o kredyty, jak wygląda sytuacja z ich spłatą i jakie dokumenty przedkładał i czy przypadkiem nie [na] zaświadczenie o zatrudnieniu w firmie… (tu padała nazwa), bo według wiedzy policji byłaby to nieprawda. Znalazł się taki bank. Przygotowano więc pierwszy zarzut: wyłudzenie kredytu na podstawie dokumentu stwierdzającego nieprawdę, zagrożony karą do 5 lat więzienia. 

Jak widać czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają — a metody się niewiele zmieniają. Ówczesny premier polecił ze szczególną surowością ścigać pirata drogowego, więc jak widać służby wzięły to sobie wyjątkowo do serca. A że nie da się za to, co wyczyniał za kółkiem, to może chociaż, jak podrapie się gdzie indziej, coś się uda. Do tego właśnie potrzebny jest policji łatwy wgląd w tajemnicę bankową, w dane telekomunikacyjne, w inne informacje, które powinny być z całą surowością strzeżone — ponieważ najgłębiej dotykają naszej wolności i prywatności.Andriej Wyszyński radośnie przeciąga się w grobie: człowiek już jest, teraz wystarczy poszukać paragrafu.PS wcale nie na marginesie: Andrzej Dołecki, prezes Stowarzyszenia Wolne Konopie, spędził „na wszelki wypadek” prawie 3 miesiące w areszcie tymczasowym, za co teraz domaga się (słusznie) odszkodowania. Sytuacja moim zdaniem jeszcze bardziej krytyczna, ponieważ za Wolne Konopie władze wzięły się tylko dlatego, że organizacja ta dość dobrze pokazuje absurdy represyjnego prawa stosowanego przez represyjną władzę demokratycznego państwa prawa.PS2 dla jasności: nie popieram piractwa drogowego (wolę piractwo rowerowe ;-) w ogóle uważam, że centra większych miast nie nadają się do ruchu samochodowego. Podobnie nie podoba mi się żaden dymek pod nosem (nawet ten super-legalny i zaakcyzowany). Natomiast jeszcze bardziej nie podoba mi się metoda szukania haków na obywateli, którzy mają być przykładnie ukarani za cokolwiek — na przykład za domaganie się zmian w prawie (i np. legalizacji marihuany — co popieram, chociaż sam raczej z tej legalizacji nie skorzystam…)

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Art
Gość
Art

Czy Norbert N. to inaczej Robert N. z tego artykułu: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16644279,Frog_z_dwoma_zarzutami__Wczesniej_Robert_N__nie_chcial.html<br /><br />&quot;Robert N. usłyszał dziś dwa zarzuty dotyczące dwóch zdarzeń drogowych – Frog jest podejrzany o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym…&quot;<br /><br /><br /><br />Zarzut jest

Olgierd Rudak
Gość

Chyba ten sam :) W &quot;Polityce&quot; figuruje jako Norbert N. :-) <br /><br /><br />Też mam jakieś pieruńskie wrażenie, że jest zapotrzebowanie na kozła ofiarnego, to się robi hecę. Wkurzają mnie ci uliczni rajdowcy, ale nie róbmy z nich Alkajdy…

b52t
Gość
b52t

Akcyjność, akcyjność jest odpowiedzią na to. Skoro pojawił się problem i mówią o tym media, to trzeba go rozwiązać.

buczek2007
Gość
buczek2007

Olgierd z tym Waltherem to tez jest ciekawa sprawa… bo niby bez pozwolenia niby hukowa a Policja twierdzi, ze gazowa:<br /><br />http://wpa.policja.waw.pl/portal/wpa/1744/38791/Nowe_przepisy.html <br />http://noobli.pl/militaria/item/4-kontrowersyjny-walther-p-99-na-9mm-pak-bez-zezwolenia<br />+ tutaj trochę dokumentów w ramce &quot;Dokumenty do sciagniecia&quot;: http://www.bron.pl/

Olgierd Rudak
Gość

No jak to kto? Państwo istnieje czysto teoretycznie skoro jest to możliwe, że w tak dość istotnym zakresie praw i wolności — bo tutaj skorzystanie przeze mnie z tego prawa (do posiadania takiej zabawki) może pociągać konsekwencje karne, włącznie z odsiadką, ale i pod pewnymi względami dyskomfort w otoczeniu (ograniczenie prawa do świętego spokoju) — policja okólnikiem decyduje o takich sprawach

A.K.
Gość
A.K.

Olgierdzie, piszesz świetne felietony, ale czasem Twoja wiara w system (demokratyczny) jest trochę naiwna. W Polsce nawet dzieci wiedzą, że do sądu idzie się po wyrok a nie po sprawiedliwość. Biorąc pod uwagę jak jest powiązana klika policyjno-prokuratorsko-sędziowska, nietrudno domyślić się tła takiego postępowania. O N. sporo się pisze w necie, m. in. kto on zacz, kogo zna, czyim krewnym jest

Olgierd Rudak
Gość

Bo ja jestem troszkę takim (zagubionym) prostaczkiem… a może lubię tak o sobie myśleć?… a może po prostu lubię jak inni tak o mnie myślą? ;-) <br /><br /><br />Poza tym nie polemizuję :-) bo co racja to racja.