Powiedział co wiedział #32 — art. 212 kk za zadawanie niewygodnych pytań

Spółka zdecydowała się na skierowanie oskarżenia do sądu na podstawie art. 212 kk wobec dziennikarza Jarosława Jakimczyka, ponieważ mieliśmy silne przekonania, że godzą one [pytania] w dobre imię Spółki — z oświadczenia Qumak dot. wniesienia aktu oskarżenia przeciwko dziennikarzowi, który zadał niewygodne pytanie o rzekomą sprzedaż dysków z danymi osobowymi klientów banku Pekao

Tego chyba jeszcze nie było: jak podaje serwis Press.pl giełdowa spółka Qumak S.A. zdecydowała się na wniesienie prywatnego aktu oskarżenia przeciwko dziennikarzowi (z art. 212 kk — zniesławienie) — za to, że skierował do spółki niewygodne pytania. Dziennikarz Jarosław Jakimczyk miał przesłać do zewnętrznego biura prasowego pytania dotyczące rzekomej sprzedaży danych osobowych klientów banku Pekao S.A. Jak podaje Press.pl: Jakimczyk otrzymał odpowiedź, a jakiś czas później informację, że do sądu wpłynął akt oskarżenia z art. 212 kk.

Sprawa jest z tych absurdalnie absurdalnych: nawet jeśli Qumak uważa, że zarzut jest nieprawdziwy, to:

  • dziennikarz nie zarzucił takiego działania, choćby niepublicznie;
  • nie sposób logicznie uzasadnić tezy, że pytając o coś na pewno się to twierdzi (chociaż oczywiście trzeba wiedzieć o co się pyta — trudno pytać o coś, co do czego nie ma się poglądu).

Tego paradoksu logicznego nie rozwiązuje oświadczenie prasowe (pod którym nb. podpisał się człowiek, z którego wcześniej cytowanych wypowiedzi wynika, że nic z tego nie rozumie…), w którym mamy na przykład takie kwiatki:

pytania zawierały presupozycję zdradzającą prawdziwe intencje autora, odbiorca miał naszym zdaniem prawo poczuć się pomówiony o coś, co przecież nie miało faktycznie miejsca

Szanowni P.T. Czytelnicy Lege Artis — gdybyście kiedyś nie mogli doczekać się nowego wydania swojego ulubionego czasopisma, informuję na wyprzódki: przesłałem parę pytań do RCL i KPRM (dot. tekstu jednolitego rozporządzenia nie uwzględniającego nowelizacji) oraz do Pizza Dominium (kiedy wyraziłem zgodę na otrzymywanie esemesów reklamowych).

Może się bowiem okazać, że pytania te zawierają presupozycję, a zatem należy coś z tym zrobić…

PS Takie i nie tylko takie kwiatki puszczam w rubryce powiedział co wiedział.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
11
0
komentarze są tam :-)x