Kopiowanie uszu i ogonów u psów to przestępstwo znęcania się nad zwierzętami

A skoro tematy w Lege Artis znów zeszły na psy — to może czas na jeszcze jeden tekst rozwiewający mity i przesądy. Czyli: jak to w świetle prawa jest z tym zakazem kopiowania uszu i ogona u psów?


zakaz kopiowania uszu ogona
Pies bez uszu jest jak żołnierz bez karabina (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Sięgamy zatem znów do przepisów o ochronie zwierząt, a dokładnie do art. 6 ust. 1a UOZ, który wprowadza zakaz znęcania się nad zwierzętami, które to znęcanie się jest w ust. 2 zdefiniowane jako zadawanie bólu lub świadome dopuszczenie do sprawiania zwierzęciu bólu lub cierpienia. Po czym idzie długa lista, na początku której pojawia się zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, przez które rozumie się także takie zabiegi przeprowadzane na zwierzęciu, które nie służą ratowaniu zwierzaka, lecz jego upiększenie…

Tak, przycinanie psom uszu i ogonów (tzw. kopiowanie) pojawia się tam z opisu i nazwy — czyli nie ma wątpliwości, że jest zakazane.

art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt
Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
1) umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia (…) a także wszelkie zabiegi mające na celu zmianę wyglądu zwierzęcia i wykonywane w celu innym niż ratowanie jego zdrowia lub życia, a w szczególności przycinanie psom uszu i ogonów (kopiowanie); (…)

Zanim jednak przejdziemy do tego co tygrysy lubią najbardziej, czas na osobistą dygresję: nie mam bladego pojęcia po co kopiować psie uszy i ogony! Każda ze znanych mi ras, której kiedyś chyba nie wyobrażano sobie z pełnymi uszami lub ogonem (doberman, dog, AST) zdecydowanie zyskuje mogąc zaprezentować się w pełnej krasie. Jasne, słyszałem, że u polujących wyżłów krótkowłosych przycinało się uszy i ogony ze względu na ryzyko ich poranienia (połamania) w krzakach (nie wiem czy takie ryzyko to prawda czy bujda) — ale tak w ogólności każdy pies z naturalnymi uszami i naturalnym ogonem zyskuje +100 pkt.

Wracając do meritum: skoro znęcanie się nad zwierzętami jest zakazane, to i pewnie znajdzie się kara. Otóż i tak: zgodnie z art. 35 ust. 1a UOZ znęcanie się nad zwierzętami — a więc także kopiowanie uszu i ogonów u psów — stanowi przestępstwo i jest zagrożone nawet karą 2 lat więzienia.

art. 35 ustawy o ochronie zwierząt
1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

A o karze za znęcanie się nad zwierzętami — już wkrótce!

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

28 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
28
0
komentarze są tam :-)x