Czy szczyt NATO jest „sprowadzeniem zagrożenia terrorystycznego”?

W Monitorze Polskim ukazało się dziś postanowienie prezydenta RP, zgodnie z którym — już od dziś — dopuszczalne jest użycie dodatkowych oddziałów wojskowych do pomocy policji „przy przeciwdziałaniu zagrożeniom związanym ze zbliżającym się wydarzeniem” w postaci szczytu NATO (postanowienie Prezydenta RP z dnia 5 lipca 2016 r. o użyciu oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy oddziałom i pododdziałom Policji, M.P. z 2016 r. poz. 623).

Rzecz jasna naszły mnie, jak to mnie, pewne wątpliwości: otóż podstawą wydania postanowienia jest art. 18 ust. 3 w zw. z art. 18 ust. 1 ustawy o policji, który zezwala na wysłanie w sukurs oddziałów lub pododdziałów Sił Zbrojnych RP gdyby istniały obawy, że użycie jednostek policyjnych „okaże się lub może się okazać” niewystarczające. 

Jednak ustawa o policji dookreśla przesłanki wysłania wojska na ulice jako sprowadzenie:

1) niebezpieczeństwa powszechnego dla życia, zdrowia lub wolności obywateli,
2) bezpośredniego zagrożenia dla mienia w znacznych rozmiarach,
3) bezpośredniego zagrożenia obiektów lub urządzeń ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa (…),
4) zagrożenia przestępstwem o charakterze terrorystycznym mogącym skutkować niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia uczestników wydarzeń o charakterze kulturalnym, sportowym lub religijnym, w tym zgromadzeń lub imprez masowych;

Zatem sam już nie wiem:

  • czy to szczyt NATO sprowadza na Warszawę zagrożenie terrorystyczne w takim stopniu, że już dziś warto posłać na ulice dwustu żołnierzy?
  • czy też pojawienie się w Polsce tylu notabli wywołało zaobserwowane przez służby ruchy terrorystów?

I druga sprawa: postanowienie datowane na 5 lipca 2016 r. mówi o użyciu oddziałów wojskowych „w okresie od dnia 6 lipca 2016 r. do dnia 9 lipca 2016 r.”, dziś też wchodzi ono w życie. Feler jest taki, że akt opublikowano dopiero o godzinie 16:06 — czyli literalnie rzecz ujmując przez całe szesnaście godzin nie było możliwości zrozumienia co ewentualnie zaobserwowani wojacy na robią na ulicach…

Warto przy okazji przypomnieć, że:

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
14
0
komentarze są tam :-)x