Pies i góry: Spišská Magura to istny słowacki raj dla psów (osobiście polecamy Veterný vrch)

W kolejnym odcinku wakacyjnych podsumowań z cyklu „podróże z psem kształcą jeszcze bardziej” czas na coś prze-niesamowitego — i chyba nieco niedostrzeganego (sądzę po sobie). Czyli piękna Magura Spiska, którą właściwie udało się nam tylko liznąć wchodząc (całkiem niekrótkim szlakiem) na Veterný vrch.


pies góry słowacja magura spiska

Tatry Bielskie i Wysokie widziane z Przełęczy Magurskiej (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Bez sięgania do konspektów: Spišská Magura na mapie to ten duży zielony placek, doklejony pod maluśkimi Pieninami. Położona jest blisko Tatr Bielskich, toteż Magurę Spiską można atakować także ze Zdziaru (o naszych wyczynach w Tatrach Bielskich już za tydzień).

A atakować warto, bo… bo dawno nie widziałem równie nieuczęszczanych gór. Dość rzec, że podczas łącznie ośmiogodzinnej wędrówki z Przełęczy Magurskiej na Wietrzny Wierch i nazad nie spotkaliśmy dosłownie nikogo (prócz pasażerów aut, które obowiązkowo wjeżdżają we wszystkie tamtejsze góry…). Tylko na samym wierzchołku pojawiła się słowacka rodzinka, ale oni najpewniej wybrali nieco inny (łatwiejszy) szlak.


pies góry słowacja magura spiska

Veterný vrch zaskakuje nas obrazkiem drewnianego misia dzierżącego słowacką flagę (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Słowem: jeśli macie potrzebę wybrać się z psem w góry, trudno będzie wyobrazić sobie miejsce doskonalsze. Olbrzymie lasy, piękne widoki (Veterný vrch zawdzięcza je jakiemuś huraganowi sprzed lat, który skosił drzewa porastające wierzchołek…), ciekawe i naprawdę długie szlaki (warto mieć oczy dookoła głowy, bo czasem znakowany szlak potrafi zrobić spiskiego psikusa i zawinąć się niezłym zawijasem) — czego chcieć więcej?


pies góry słowacja magura spiska

Skoro teks jest o tym, że w Magurze Spiskiej można spędzić cały dzień nie spotykając nikogo na szlaku — tym razem na zdjęciach nie ma ani nas, ani nawet psinki (chociaż to góry wręcz idealne na wędrówki z psem). Tutaj widok z Przełęczy Magurskiej na Pieniny i Gorce (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

 


Nie chcę uchodzić za eksperta od Magury Spiskiej — osiem godzin na szlaku to zdecydowanie za mało, by mówić o czymkolwiek więcej niż przeczuciach. Niemniej wydaje mi się, że jeśli istnieje gdzieś psi raj na ziemi — to jest to słowacki raj, któremu na imię Spišská Magura właśnie.
To chyba wyraźny sygnał, że w przyszłym roku będzie trzeba się przyjrzeć bliżej tej pięknej krainie.

2 comments for “Pies i góry: Spišská Magura to istny słowacki raj dla psów (osobiście polecamy Veterný vrch)

  1. maho
    11 października 2016 at 02:09

    a gdzie szanowny czasopisarz by polecił pojechać żeby a)góry, b)z psem, c)z dzieckiem niechodzącym (nosidełko/wózek), d)kondycja dorosłych taka sobie ;).

    Czyli żeby były góry, ale łagodnie. No i żeby psa mi wpuścili.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.