„Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym” (projekt nowelizacji art. 14 ust. 2a uwtpa)

Mogą być zmiany na lepsze, mogą być na gorsze. Do tych drugich zaliczyłbym poselski projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wprowadzający zakaz spożywania alkoholu w miejscu publicznym — z wyjątkiem miejsc wyznaczonych.


zakaz spożywania alkoholu miejscu publicznym

Zakaz spożywania alkoholu w miejscu publicznym? Polska „pawiem czy papugą”? — oto jest pytanie (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Nowelizacja dotyczy m.in. zmiany art. 14 ust. 2 uwtpa, który obecnie zakazuje picia alkoholu „na ulicach, placach i w parkach” (por. „SN nie wyjaśnił czym jest „ulica” w „zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach” (ale i tak wszystko jest jasne)”) — po nowelizacji ma być tak, jak się powszechnie wydaje.

art. 14 ust. 2a ustawy o wychowaniu w trzeźwości (projekt)
Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, za wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.

Można powiedzieć, że dobrze się dzieje, że ustawodawca wreszcie chce przestać dzielić włos na czworo, mnie jednak zawsze w takich momentach świta myśl, że jak zwykle chodzi o przykręcenie śruby. Zamiast zająć się zwalczaniem realnej patologii (chuliganów łobuzujących po spożyciu), łatwiej traktować wszystkich apriorycznie jako sprawców wykroczeń — zwłaszcza, że ryzyka w ściganiu Polaka-szaraka nie ma żadnego (tak, umiem sobie wyobrazić, że wychylam butelkę piwa na ławce w parku — nie, nie umiem sobie wyobrazić, że zaczynam rozrabiać lub śmiecić tą butelką).

(Ciekawe, że w Czeskiej Republice, gdzie piwa statystycznie pije się więcej, podobnych zakazów nie ma, a łobuzerki oraz śmieci jest mniej; co ciekawe czescy politycy wcale nie są mniejszymi kretynami, niż polscy — a jednak na takie bzdury zdobyć się nie umieją…)

Zgodnie z projektem nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości miałaby wejść w życie już 1 stycznia 2018 r. — czyli mniej-więcej w połowie szampańskiej sylwestrowej zabawy ;-)

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Nottenick
Gość
Nottenick

Czy miejski rynek na którym Ratusz organizuje zabawę sylwestrową będzie w rozumieniu tego przepisu „miejscem do tego przeznaczonym”? Czy może podczas nocy sylwestrowej wszyscy imprezowicze (łącznie z szanownym burmistrzem) będą popełniać wykroczenie? Jak to jest obecnie uregulowane gdy taka impreza odbywa się „na ulicy” a napoje alkoholowe w postaci wina musującego spożywa się podczas takich imprez dosyć intensywnie?

Olgierd Rudak
Gość

Faktycznie trudno powiedzieć. Obecnie pod tym względem przepis jest jaśniejszy („…z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów„) — a nowelizacja nie dokłada żadnego upoważnienia do wyznaczenia miejsc spożywania poza miejscami sprzedaży, zatem pewnie chodzi o miejsca publiczne, w których sprzedaż jest prowadzona.

Mike
Gość
Mike

to teraz dla odmiany będziemy dzielić na czworo „miejsca do tego wyznaczone” i „miejsca publiczne”

przeciez klatka schodowa jest i nie jest miejscem publicznym jednocześnie ;) choć nie wiem jak to traktuje ustawa

Mariusz H
Gość
Mariusz H

Palić nie wolno, pić nie wolno. Jeszcze zabronią tego trzeciego i będzie komplet ;)

Mike
Gość
Mike

będziemy prawie jak Maciek z Klanu ;-)