O tym, że „sądy pracy” zastępują „sądy pracy”

Krótko i na temat: opublikowana właśnie ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy spójności terminologicznej systemu prawnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 4; swoją drogą socjotechnice w tytułowaniu aktów prawnych „ku polepszeniu świata i życia” warto poświęcić nieco więcej uwagi) wprowadza jednolitą definicję „sądu pracy” — oraz likwiduje pojęcie „sądu pracy i ubezpieczeń społecznych”.


Sąd pracy
„Sąd pracy” po zmianach będzie tym, czym był „sąd pracy” przed nowelizacją art. 262 par. 1 kp (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Chodzi oczywiście o nowelizację art. 262 par. 1 kp, który w obecnym brzmieniu mówi, iż spory o roszczenia ze stosunku pracy podlegają kognicji:

  • sądów pracy — które stanowią „odrębne jednostki organizacyjne” w sądach rejonowych;
  • sądów pracy i ubezpieczeń społecznych — czyli odrębnych jednostek sądów okręgowych (literalnie: wojewódzkich; jeśli nie wierzycie to sprawdźcie w tekście jednolitym kodeksu pracy) — które i tak są „zwane sądami pracy”.

Tymczasem już za dwa tygodnie spory pracownicze będzie rozstrzygać — a jakże! — sądy powszechne, zwane — a jakże — „sądami pracy”.

art. 262 par. 1 kp (w brzmieniu od 16 stycznia 2018 r.)
Spory o roszczenia ze stosunku pracy rozstrzygają sądy powszechne, zwane „sądami pracy”.

Jak mawiał de Tocqueville di Lampedusa: wiele się musi zmienić, żeby wszystko pozostało po staremu — tak też będzie i tym razem, bo przecież w owych sądach powszechnych nadal będą istniały „wydziały pracy” (czyli odrębne jednostki organizacyjne sądów) — ale zawsze PiS będzie mógł się chwalić jak to przychylił nieba ludziom, a minister Błaszczak powtarzać, że nie wpuszczając do Polski uchodźców ocalono Polaków przed pożogą, zniszczeniem i tumultami.

PS poetyckie tytuły innych aktów prawnych — chyba można mówić o propagandzie — to np.:

  • ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2491; tu znów polecam art. 119zzj ordynacji podatkowej jako przykład nowelizacjomanii);
  • ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2201);
  • ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. z 2017 r. poz. 933).

Q.E.D.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
6
0
komentarze są tam :-)x