Habánské Sklepy Svatovavřinecké 2016 — skąd Święty Wawrzyniec w ateistycznej Czeskiej Republice?

Do trzech razy sztuka: jeśli odmiana Svatovavřinecké nie podpasowała ani w wydaniu z Mikulova ani z Čejkovic — to znak, że nie należy się poddawać. Habánské Sklepy Svatovavřinecké 2016 dowodzi, że nie etykieta lecz chęć szczera zrobi z wina napój godny uwagi.


Habánské Sklepy Svatovavřinecké 2016

Habánské Sklepy Svatovavřinecké 2016 — wreszcie trafił mi się idealny St. Laurent! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Odmiana Svatovavřinecké (znana w zachodniej części kontynentu jako St. Lauren) najprawdopodobniej powstała jako krzyżówka Pinot noir z innym szczepem. W Czeskiej Republice należy do bardzo popularnych odmian, uprawia się ją na ok. 9% powierzchni winnic. Sama w sobie dała podwaliny pod takie odmiany jak Zweigeltrebe oraz André. Łagodne i dość potoczyste w smaku (ponoć cechy te biorą górę wraz z leżakowaniem), toteż często wyrabia się z niego wino półwytrawne albo nawet półsłodkie.

I taka krótka dygresja: czy to nie ambarasujące, że patronem porządnego wina wyrabianego w kraju ateistów jest Święty Wawrzyniec (którykolwiek z licznej listy, choćby ten, który patronuje też przewodnikom sudeckim i ratownikom GOPR)? Mało tego: wszystko to święci katoliccy, a przecież historia Czech utkana jest z wcale nie tak drobnych, idących zdecydowanie przeciwstawnym ściegiem, nitek: od Jana Husa do bitwy pod Białą Górą i prześladowań wyznawców czeskich wiar (stąd wiele tamtejszych jaskiń ma „Czeskich Braci” w nazwie; jutro rano znów będzie pół akapitu).

Jak widać morawscy producenci wina nie robią sobie z tego większego kłopotu — i bardzo dobrze, bo ten trunek jest naprawdę przedni (i tak trzymać, bo to się właśnie nazywa tolerancja jak się patrzy).

Powyższą butelczynę zakupiłem — podczas któregoś tam wyskoku w góry — w promocyjnej cenie ok. 70 koron. Zwykle wino to kosztuje 99 koron, co też jest kwotą jak najbardziej akceptowalną, albowiem Svatovavřinecké od Habańskich winnic zdecydowanie polecam.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o