Ostaš — czyli co można robić na wakacjach w Górach Stołowych?

Będę się powtarzał, ale nic to: rokrocznie setki, tysiące turystów los wakacyjny rzuca w Hejszowinę, po zaliczeniu obowiązkowego Szczelińca i Błędnych Skał przychodzi chwila otrzeźwienia — przyjechaliśmy na dwa tygodnie, wszystko już widzieliśmy… — ale może jednak jest coś jeszcze, co warto zobaczyć w Górach Stołowych? I owszem — wystarczy żabi skok przez granicę do naszych południowych sąsiadów (niekoniecznie na południe!), żeby wbić się w bajkowe miejscówki, gdzie wszystko zaczyna się od nowa.
Na zachętę dziś kilka zdjęć z naszego ubiegłotygodniowego wypadu — na dwa psiaki i czterech przewodników — w Ostaš, czyli piaskowcową wyspę położoną między Teplicami i Policami.


Mohyla smrti Ostaš
Góry Stołowe są jak dobry horror Hitchcocka — najpierw jest trzęsienie ziemi, a później zaczyna się polka. Na zdjęciu Mohyla smrti (Mogiła Śmierci), jedna z ciekawszych skał w tytułowym Ostaszu (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ostaš czeskie góry stołowe
Szlak na Kočičí hrad obfituje w ciasne przejścia, strome zejścia, ażurowe schodki — czyli to, co tygrysy lubią najbardziej w całych Górach Stołowych (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ostaš czeskie góry stołowe
…ciasno… miejsca niewiele więcej niż dla średniej wielkości psinki. A sam Kočičí hrad jest nawet lepszy! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ostaš czeskie góry stołowe
Tym razem w Ostaš wybraliśmy się silną ekpią — Masza, Kuata oraz czwórka psich horołazów — bo zabieranie psów w góry jest super (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ostaš czeskie góry stołowe
Okoliczności przyrody w całych czeskich Górach Stołowych są po prostu świetne — piaskowce, iglaki, jagody — po prostu re-we-lac-ja! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ostaš czeskie góry stołowe
W górnym labiryncie, czyli Ostaš właściwy. Takiej plątaniny ścieżek, schodków, korytarzyków, skalnych okienek, etc., nie spotkacie byle gdzie — ale w Górach Stołowych jest tego mnóstwo (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ostaš czeskie góry stołowe
Mówicie co chcecie, ale Góry Stołowe mogą być mizerne, płaskie i mało ekstremalne — ale co komu po kilkuset metrach błota (jak w Beskidach), skoro tutaj robotę robi kilka- kilkanaście metrów zwykłego piaskowca? (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Mohyla smrti Ostaš
Mohyla smrti — jak już nie raz pisałem, Góry Stołowe są pełne historii, która w tym przypadku jest miejscem kaźni czeskich innowierców (członków Jednoty Braci czeskich) — jak podaje Wikipedia w tym miejscu „torturowano i zamordowano około stu niewinnych mieszkańców Polic nad Metují w każdym wieku, a zwłoki wrzucono w szczelinę skalną — zwoje włosów znajdowano przy późniejszym karczowaniu lasu” (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Frýdlantská vyhlídka Ostaš
Frýdlantská vyhlídka to jeden z najciekawszych punktów widokowych. Przy niezłych warunkach z Ostasza widać nie tylko pobliskie Góry Kamienne, ale też Karkonosze, które łatwo poznać po charakterystycznej sylwetce Śnieżki (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Čertovo auto Ostaš
Čertovo auto — jedna z chakratyrystycznych formacji skalnych, do zobaczenia tylko na Ostaszu (a ten czerwony krasnoludek to oczywiście ja ;-) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

A dla chętnych do wypadu na Ostaš, tradycyjnie link do serwisu Mapy.cz: Dědov (najlepiej zaparkować przy stawiku za torami, podjazd nie tylko dla Dusterów), — podejście czerwonym szlakiem na Kočičí hrad (sama końcówka może być trudna dla większego psiaka) — następnie większy (górny) labirynt, czyli Ostaš właściwy — zejście przez osadę Ostaš, po znaczkach niebieskich. Cała wycieczka jest naprawdę bardzo łatwa i krótka (ok. 11 km), więc możne posłużyć jako relaksacyjny spacer między ambitniejszymi wędrówkami.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
7
0
komentarze są tam :-)x