Nowy znak drogowy — „strefa czystego transportu” (D-54)

Krótko i na temat: dokładnie wczoraj opublikowano nowelizację rozporządzenia o znakach wprowadzającą anonsowane już na łamach „Czasopisma” nowe znaki drogowe — „strefa czystego transportu” (D-54) oraz „koniec strefy czystego transportu” (D-55) (rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 sierpnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, Dz.U. z 2018 r. poz. 1656).


znaki drogowe strefa czystego transportu
Od dziś obowiązują nowe znaki drogowe: strefa czystego transportu (D-54) i koniec strefy czystego transportu (D-55)

Koń jaki jest każdy widzi, a definicja nowych znaków jest równie prosta — zgodnie z dodanym par. 60d rozporządzania:

Znak D‑54 „strefa czystego transportu” oznacza wjazd do strefy czystego transportu. Znak D‑55 „koniec strefy czystego transportu” oznacza wyjazd ze strefy czystego transportu.”

Równocześnie opublikowano nowelizację w/s szczegółowych warunków technicznych znaków drogowych, w którym jeszcze raz uregulowano wygląd nowych znaków oraz ich konstrukcję — a także dookreślono, iż znak D-54 „stosuje się w celu wskazania granicy strefy czystego transportu. Znak ten umieszcza się na wszystkich wjazdach do strefy czystego transportu” (odpowiednio znak D-55 wskazywać ma wyjazd ze strefy; rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 sierpnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, Dz.U. z 2018 r. poz. 1657).

Dla przypomnienia: strefa czystego transportu to określony przez radę gminy obszar, do którego nie wolno wjeżdżać pojazdami innymi niż elektryczne, napędzane wodorem lub gazem ziemnym — a w przypadku pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi wyłącznie jeśli przewiduje to uchwała i pod warunkiem uiszczenia opłaty (art. 39 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych).
O tyle warto mieć na uwadze, że przecież naruszenie „ograniczeń w dostępie” do strefy czystego transportu jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 500 złotych (art. 96c kw).

Rozporządzenia zostały opublikowane wczoraj, a weszły w życie już dziś — ciekawe kiedy pierwsze znaki pojawią się na naszych ulicach?

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

21 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
21
0
komentarze są tam :-)x