Revolut — aaaaaby oszczędzać nie tylko w miesiącu oszczędzania

A skoro wreszcie udało się przetestować Revoluta tam, gdzie czuje się on najlepiej — czyli na zakupach w Czeskiej Republice — to chyba dobry moment by podzielić się swą opinią na temat tej coraz popularniejszej usługi finansowej. Słowem: czy oprócz arcy-atrakcyjnych kursy wymiany walut ten rosyjsko-brytyjsko-estoński (?) fintech jest w stanie zaoferować drobnemu turyście coś, co skłoni go do sięgnięcia po darmową kartę i darmowe konto Revolut podczas drobnych zakupów w czeskim spożywczaku?


Revolut test opinie

Karta Revolut — taka mała, a taka zdolna! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Zaczynając od początku: procedura zakładania konta w Revolucie jest banalnie prosta — wystarczy (i) zainstalować aplikację na sprytfonie (od razu wtrącę swoje 3 grosze — używając tego odnośnika dostaniecie nie tylko kartę za darmo, ale też Revolut wypłaci Wam 33 złotych na konto; nb. brak obsługi konta osobistego przez komputer uważam za jego największą wadę); (ii) podać swoje podstawowe dane i zarejestrować się w usłudze (wysłanie fotografii dokumentu tożsamości i własnej gębusi może wydawać się kontrowersyjne — ale generalnie bez przesady); (iii) wybrać sposób zasilania konta swoimi pieniędzmi; (iv) zamówić kartę płatniczą (zasadniczo wydanie karty kosztuje 9,99 złotych, toteż warto korzystać z mojego linka; nb. jeszcze do połowy sierpnia wydawane karty były opatrzone logo Mastercard, teraz dostaniecie raczej Visę); (v) wybrać waluty, z których będziemy najczęściej korzystać (o tyle ważne, że darmowy rachunek walutowy i wcześniejsza wymiana pieniędzy na docelową walutę pozwala na korzystanie z okazji kursowych). Po kilku dniach karta płatnicza (w niezbyt ładnym kolorze — jak ktoś jest potrzebującym lub estetą, może szarpnąć się na płatną usługę Premium lub Metal) przychodzi do nas pocztą.


aplikacja Revolut

Cały proces zasilenia Revoluta z karty kredytowej i wymiany złotówek na czeskie korony zajmuje niecałe dwie minuty. Jednak do weekendowych zakupów lepiej przygotować się nieco wcześniej — w sobotę i niedzielę kursy wymiany obciążone są dodatkową prowizją (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Obsługa aplikacji Revolut… cóż, będąc nawet techno-sceptykiem, programik znajduję jako całkiem łatwy i wygodny w obsłudze (choć jeszcze raz poproszę, by kontem osobistym można było zarządzać także przez komputer — Revolut to potrafi, czego dowodzi konto firmowe). Dodanie pieniędzy (ja oczywiście zasilam Revoluta kartą kredytową, ale można też korzystać z kart debetowych, przelewów ze zwykłego polskiego rachunku bankowego, a także usługi Google Pay) zajmuje kilka sekund (dosłownie), natomiast wymiana złotówek na walutę, którą zamierzamy płacić za granicą jest pewnego rodzaju grą — bo kursy migoczą jak ruchomy gif, więc możemy się poczuć troszkę jak trader, który musi wziąć głęboki oddech by wybrać właściwy moment by szepnąć sobie samemu „kupuj!”.
Oczywiście sama aplikacja jest dodatkowo zabezpieczona przed dostępem osób postronnych — aby ją odblokować musimy podać 4-cyfrowy kod lub skorzystać z dobrodziejstw biometrii (tak, wiem, że biometria wymięka przy jakichś sreberkach od czekolady i innych wynalazkach — ale czy aby nie ja zawsze powtarzam, że stare rozwiązania są często najlepsze?).


revolut test opinie

Pierwszy test płatności w zagranicznym sklepie Revolut przeszedł w Penny Markecie w Broumowie. Szczegóły na tutejszych łamach już wkrótce! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Zakładając konto Revolut każdy otrzymuje „zwykły” (tj. o polskim numerze IBAN) numer rachunku bankowego (co ciekawe w jakimś niszowym skandynawskim banku — natomiast przelew przychodzący był z Pekao III o/Warszawa, natomiast jego płatnikiem była spółka The Currency Cloud Ltd. z Londynu — takie uroki PSD2). Wszystkie rachunki walutowe (ja założyłem sobie m.in. w koronach czeskich i w euro) są za darmo, każdy ma numer SWIFT, zaś część ma także numery „lokalne” (np. konto w euro, które obsługuje przelewy SEPA, a także rachunek prowadzony w funtach szterlingach). Dla jasności: pieniądze między polskimi użytkownikami, nawet jeśli wybierzemy przelew SWIFT, idą w ułamku sekundy i całkowicie za darmo (dzięki temu mogę łatwo zasilać Revoluta mej Małżonki moją własną kartą kredytową).

Jadąc poza granice Polski i płacąc kartą Revolut właściwie nie trzeba martwić się o nic więcej, bo zasilony złotówkami Revolut automagicznie kupi waluty podczas Waszych zakupów (właśnie za te złotówki) — natomiast oczywiście warto się do takich operacji nieco wcześniej przygotować, bo weekendowa wymiana walut obciążona jest 0,5-1% prowizją (więcej poniżej). Dlatego właśnie osobiście cały czas skwapliwie ciułam czeskie korony, bo wiadomo, że głównie z myślą o zakupach w tym pięknym kraju zdecydowałem się na skorzystanie z usług Revoluta.


płatność kartą Revolut

Płacąc kartą Revolut „w locie” korzystamy z każdej dowolnej waluty, jednak dobrze jest się przygotować i nieco wcześniej wymienić złotówki na odpowiednią kwotę w odpowiedniej walucie (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Podstawowe parametry darmowego konta i karty Revolut prezentują się następująco:

  • wymiana walut bez prowizji po kursie międzybankowym do kwoty 20 tys. złotych miesięcznie (powyżej tej kwoty prowizja wynosi 0,5%; warto też mieć na uwadze, że w weekendy Revolut pobiera za wymianę marżę w wysokości od 0,5% dla walut „głównych” do 1% w przypadku walut „innych”; dodatkową 1% prowizją obciążone są transakcje walutowe w batach tajlandzkich i hrywnach ukraińskich);
  • darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie do 800 złotych miesięcznie (później jest 2% prowizja);
  • bezprowizyjne transakcje kartą płatniczą „po kursie międzybankowym” w „ponad 130 walutach” (z takimi samymi zastrzeżeniami jak przy wymianie walut);
  • darmowe przelewy międzybankowe na cały świat do kwoty 20 tys. złotych (na pewno wychodzące, natomiast nie sprawdzałem czy Revolut nie pobiera aby opłat za przychodzące przelewy SWIFT) — oczywiście przelewy dotyczą tylko walut, dla których Revolut prowadzi dla nas rachunek);f
  • możliwość prowadzenia darmowych rachunków w obcych walutach (obecnie na liście do wyboru jest 25 walut, od dirhama arabskiego, poprzez kuny, forinty i szekle, aż do peso, rubli i randów — różnych koron i różnych dolarów nie licząc);
  • ciekawą opcją jest dodatkowa, darmowa wirtualna karta do płatności w internecie (czyli nie nosimy jej w portfelu, nie pokazujemy w sklepach), która korzysta z tych samych rachunków;
  • bonusem już tylko będzie opcja zarządzania kartą z poziomu aplikacji (zwłaszcza możliwość jej tymczasowego zablokowania, ale też włączania i wyłączania płatności zbliżeniowych, bankomatowych, etc.).

revolut

Revolut naprawdę zasłużył sobie na dobre opinie — dzięki całkiem rewolucyjnej usłudze mamy całkiem rewelacyjne kursy walutowe, więc jest tanio, a jak jest tanio, to już jest dobrze


Reasumując: pierwsze koty za płoty — ale szybki test Revoluta potwierdził, że dobre opinie o tym fintechu są całkiem uzasadnione. Jest darmowy, można dzięki niemu oszczędzić ładnych parę złotych, obsługuje się go całkiem łatwo i przyjemnie (jeszcze raz podkreślę, że ograniczenie tylko do aplikacji, w dodatku tylko na Androida i iOS jest nieco deprymujące).

I jeszcze raz przypominam: jeśli chcielibyście spróbować, to tylko z tego linka, dzięki któremu Wasza karta zostanie wydana i wysłana całkowicie za darmo (standardowo kosztuje ona 9,90 złotych), a ponadto otrzymacie w prezencie 15 złotych (po zamówieniu karty Revolut i wykonaniu nią pierwszej transakcji).

11
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Tomasz
Gość
Tomasz

Czy bank-wydawca karty kredytowej nie pobiera opłaty za zasielenie revoluta?

Kamil
Gość
Kamil

Podobno Citibank tak robi. Ja używałem kredytówki od nich do zasilenia Revoluta w maju, to wtedy jeszcze nie było takiej opłaty. mBank i Alior traktują zasilenie Revoluta jako „płatność kartą w internecie”.

Kamil
Gość
Kamil

Nie wiem jak inne opłaty, ale wypłata z bankomatu nie jest liczona miesięcznie (co rozumiem jako miesiąc kalendarzowy), ale jako wypłaty w ciągu ostatnich 30 dni.
I jest wiele kart, które rozliczają się po kursach Visa/Mastercard, a te są lepsze niż Revolut. Ale z drugiej strony skoro można mieć dodatkową kartę ładowaną natychmiastowo z innej to Revolut u mnie robi głównie za kartę z buforem do codziennych płatności. Mam tam jakieś grosze i nawet jak zgubię i ktoś za coś zapłaci to dużo nie stracę. Niby jest chargeback, ale zawsze coś może pójść nie tak.

Mike
Gość
Mike

Uwaga techniczna, ten ostatni obrazek (ruchomy) miga po oczach i nie pozwala spokojnie przeczytać tekstu, chyba 4 razy usiłowałem przeczytać to co nad i pod nim… koszmar.

kjonca
Gość
kjonca

„jeszcze raz podkreślę, że ograniczenie tylko do aplikacji, w dodatku tylko na Androida i iOS jest nieco deprymujące”
w moim przypadku nawet nie „nieco” – revolut mnie poczęstował komunikatem, że na moim telefonie przestanie działać 13 listopada. Sprytfon ma raptem 3 lata …