O tym, że Sejm na uchodźstwie poparło 7 izb niższych polskiej legislatywy (i tylko 3 izby były przeciwko)

Tak mi się rzuciło w oczy: nad wczorajszym przejściem Sejmu w tryb online głosowano we wszystkich jedenastu izbach niższych polskiego parlamentu: od „5 U”, poprzez „salę konferencyjna im. J. Kuronia”, aż do sali plenarnej. Można powiedzieć, że legislatywa wystrzeliła jak supernowa, aby momentalnie stać się parlamentem na uchodźstwie — lub przejść do Darknetu.


Sejm online
Sejm online: oto jak się załatwia takie sprawy: nad przejściem legislatywy w tryb wirtualny głosowało wszystkich jedenaście izb niższych legislatywy. Realny pluralizm zapewniono tylko na sali plenarnej — reszta siedziała we własnym sosie.

Gołe dane nie kłamią: projekt zmian w regulaminie Sejmu poparło siedem izb poselskich, tylko 3 głosowały przeciwko, zaś członkowie jednej wstrzymali się od głosu — takie przynajmniej wnioski można wyciągnąć z opublikowanego na stronie sejm.gov.pl protokołu zatytułowanego „wyniki głosowania nad całością projektu uchwały”.
Bezimienne (nie wiemy kto dokładnie poparł wirtualizację legislatywy, a kto był przeciw) dokumenty mogłyby służyć jako zadany temat pracy pisemnej dla studentów: który system jest lepszy: kurialny czy bikameralny i dlaczego wybrano właśnie ten pierwszy? 

Dla jasności: przegłosowane (?) wczoraj zmiany w regulaminie umożliwiające parlamentaryzm tabletowy dziś opublikowano w Monitorze Polskim (uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 marca 2020 r. w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, M.P. z 2020 r. poz. 327). Pewnego rodzaju śmiesznostką jest, że możliwość wirtualizacji ustanie 30 czerwca 2020 r. Mam jednak nadzieję, że nauczka nie pójdzie w las, że ktoś tam rzeczywiście zauważy, że czasem rzeczy mogą iść nieco inaczej, niżby się wydawało — ale zamiast rozwiązań ad-hoc, które nie przystoją w państwie, którego włodarze mawiali, że „silni, zwarci i gotowi”, będzie pomyślane jakiś sensowne, bezpieczne i z bez wątpliwości zgodne z ustawą zasadniczą rozwiązanie umożliwiające sprawowanie władzy ustawodawczej także w trudnych momentach (bo zwracam uwagę, że generalnie koronawirus to pikuś — chyba wszyscy umiemy sobie wyobrazić znacznie groźniejsze scenariusze…)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x