Okresowe i wstępne pracownicze badania lekarskie w czasach epidemii koronawirusa

Zwalniają, więc będą zatrudniać — co jednak ma zrobić pracodawca jeśli w tych niełatwych chwilach pracownikowi kończy się ważność badań lekarskich, lub też ma potrzebę przyjąć nowego człowieka do pracy? Czy ma obowiązek, niezależnie od okoliczności, wysyłać go na badania do lekarza medycyny pracy?

Na szczęście prawodawca pomyślał i o tym, więc pewne rozwiązania pojawiły się w „tarczy antykryzysowej”. Mianowicie:

  • w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii pracownicy już zatrudnieni nie podlegają okresowym badaniom lekarskim, zaś pracodawca nie musi wystawiać skierowań do medycyny pracy, także w przypadku zatrudniania ludzi w warunkach narażenia;
  • obowiązki wynikające z art. 229 kp są bowiem zawieszone na w/w okresy — zawieszone, albowiem badania będzie trzeba uzupełnić w ciągu 60 dni po odwołaniu stanu epidemii (art. 12a ust. 2 ustawy);

art. 12a ust. 1 pkt 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w/s COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 568)
W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, zawiesza się wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów:
1) art. 229 § 2 zdanie pierwsze, § 4a w zakresie badań okresowych i § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. — Kodeks pracy

  • dla rozwiania wątpliwości: wszystkie orzeczenia lekarskie wydane w sprawach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upływa po 7 marca 2020 r., zachowują ważność przez okres stanu epidemii i kolejne 60 dni po jego odwołaniu (art. 31m ust. 1 ustawy);
  • co jednak ma zrobić pracodawca, który zamierza zatrudnić nową osobę podczas epidemii koronawirusa, a nie ma przesłanek do zastosowania przepisów pozwalających na zachowanie ważności badań? albo pracownik wraca po przeszło 30-dniowej absencji chorobowej, która wymaga przeprowadzenia badań kontrolnych?
  • tu ustawodawca nie zdecydował się na aż taki liberalizm: nawet pandemia COVID-19 nie pozwala na dopuszczenie do pracy nowego pracownika bez badań wstępnych lub kontrolnych, jednak — jeśli nie jest dostępny specjalista medycyny pracy — badania wstępne i kontrolne może przeprowadzić każdy inny lekarz (art. 12a ust. 3);
  • jednakże pracownik nie będzie musiał osobiście stawić się u lekarza na takie badanie — można je bowiem przeprowadzić przy zastosowaniu telemedycyny (art. 2 ust. 4 ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty), zaś orzeczenie o zdolności do pracy może być wystawione w formie elektronicznej dokumentacji medycznej;
  • orzeczenie takiego lekarza jest ważne tylko przez 30 dni po odwołaniu stanu epidemii — po tym okresie pracodawca będzie musiał wysłać pracownika do lekarza medycyny pracy.

Ale jeśli mnie zapytacie czy lekarzowi przeprowadzającemu wstępne lub kontrolne badanie pracownicze w trybie ad hoc przysługują takie same należności, jak specjaliście w zakresie medycyny pracy — dalibóg, nie wiem (ale myślę, że tak, bo dlaczego nie?).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x