Železná opona

Zdecydowałem o podjęciu działań, które wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim, poprzez uszczelnienie tej granicy. W związku z tym już dziś, rozpoczną się prace podjęte przez saperów, przez żołnierzy Wojska Polskiego dotyczące zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim (Mariusz „Śmigły” Błaszczak, za „Wojsko Polskie wzmocni ochronę granicy na odcinku z obwodem kaliningradzkim”)

Krótko i na temat, ale skoro nasz umiłowany rząd chce odgrodzić Královec od Polski zasiekami, ja milczeć nie będę. Dokładnie dziś zobaczyliśmy czym była Železná opona — i chociaż zdjęcia bez słowa wyjaśnienia mogą mylić, jak tylko człek pojmie, co tu się działo, od razu robi się niedobrze… (por. „„Bariera” na granicy to stan umysłu”).


Żelazna kurtyna
Żelazna kurtyna to nie tylko teoretyczne pojęcie z języka politologii (skądinąd wymyślone przez geniusza słowa, Winstona Churchilla), ale także sieć granicznych umocnień. W ten właśnie sposób komunistyczne władze ratowały swoją reputację raju na ziemi — zakazując swoim obywatelom myślenia o wyjeździe do okropnych, kapitalistycznych państw (i bezwzględnie mordując tych, którzy spróbowali przedrzeć się siłą lub podstępem)

Żelazna kurtyna
Jak sama nazwa wskazuje Železná opona nie odgradzała Berlina Wschodniego od Zachodniego — spore fragmenty czechosłowackiego żelastwa można jeszcze spotkać w Čížovie, niedaleko miasta Znojmo

Čížov Hardegg bunkier
Godzinkę spaceru dalej: Řopík 5/2062/A-140Y położony przy samej granicy z Austrią (graniczna Dyje / Thaya płynie tuż za łąką z prawej strony kadru) dowodzi, że te ziemie od zawsze miały niełatwą historię… (Dla jasności: Československé opevnění budowano i na południowej granicy państwa, zwłaszcza po anszlusie)

Hardegg pomnik poległych
Pomnik mieszkańców Hardegg poległych podczas Wielkiej Wojny — wzniesiony rzut beretem od tamtego bunkra, tyle, że na przeciwnym brzegu rzeki… bo każdy ma taką historię, jaką chce…

I to by było na tyle, na razie — całkowicie na gorąco — więc może jeszcze dodam, że Żelazna kurtyna nadal straszy w Čížovie (památník železné opony). Warto przyjechać i zobaczyć na własne oczy, bo jak ktoś młody i naiwny (albo stary i głupi), to może dać wiarę tym oszustom. (I, żeby nie było niedomówień: putinowców trzeba lać, bo „Rosja musi zostać pokonana” — ale nie można Polakom robić wody z mózgu na modłę putinowską.)

(wszystkie zdjęcia zdziś, fot. Olgierd Rudak, CC BY-NC-SA 4.0)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x