Karolina Kuszyk, „Poniemieckie”

Karolina Kuszyk Poniemieckie

Po fali ludowizny przyszła fala odkrywania zachodnich i północnych kresów Polski. Znaczy się, że to jest fala przekonałem się dopiero teraz, po mocno spóźnionej lekturze książki „Poniemieckie”, którą popełniła Karolina Kuszyk. A ponieważ czuję się niezmiernie i niezmiennie związany ze śląską częścią tej historii (tak piastowską, jak habsburską czy hohenzollernowską), łykam wszystko jak kawka dżdżu, z … Dowiedz się więcej

Klauzula bestsellerowa — czyli kiedy wydawca musi podzielić się extra zyskami z twórcą?

Tak mnie właśnie naszło: czy Joanna Kuciel Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, która sprzedała się w przeszło pół milionowym nakładzie (!) rzeczywiście ma prawo domagać się od wydawcy podzielenia się extra zyskami — podwyższenia honorarium wbrew podpisanej umowie? Czy jednak widziały gały co podpisywały, więc Roma locuta causa finita — bo przecież pacta sunt … Dowiedz się więcej

Lea Ypi, „Wolna. Dzieciństwo i koniec świata w Albanii” (autobiografia dziecka)

Lea Ypi wolna

Jeśli interesują Was „wielkie” wydarzenia ale męczą biografie „wielkich” uczestników… Jeśli chcielibyście się czegoś dowiedzieć o przemianach 1989/90 roku, ale analizy, rozważania, nazwiska bohaterów i oczajduszów, daty i fakty mogą wydawać się zbyt ciężkie i zawiłe… Jeśli jesteście ciekawi historii, ale także tej widzianej oczami zwykłych ludzi… To czemu nie sięgnąć po opis świata z … Dowiedz się więcej

Sławomir Sochaj, „Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane” (recenzja?!)

Sławomir Sochaj Niedopolska

Tak jak „Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego pociągnęła za sobą lawinę publikacji z cyklu „jam nie z soli, ale z roli, i to mnie boli” (por. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Fryfryszak), tak „Odrzania” Zbigniewa Rokity może być zaczątkiem nowej mody na nowe spojrzenie na zachodnie i północne ziemie Polski. Taka właśnie myśl mnie naszła po lekturze … Dowiedz się więcej

Martin Pollack „Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu” (recenzja?)

Pollack śmierć bunkrze

Jak to jest być dzieckiem nazistowskiego zbrodniarza? Czy hitlerowcy w ogóle mogli prowadzić normalne życie: kochać, tęsknić, żyć? Czy jednak bycie zbrodniarzem było tak wyczerpujące, że człowiek nie miał czasu na nic innego? Wydaje mi się, że co najmniej część tych pytań musiał stawiać przed sobą Martin Pollack pisząc „Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu” — … Dowiedz się więcej