Esemesowy spam od FM Banku (który zmienia się w BIZ Bank) [aktualizacja]

Pisanie w czasopiśmie prawniczym — choćby i jednoosobowym, choćby i półamatorskim — ma ten plus, że można nic nie robić, a tematy przyjdą same. Dosłownie.
Nie dalej jak dwa tygodnie temu skleciłem kilka akapitów o świetnej kampanii spamerskiej T-Mobile, a tu dziś znów telefon się odezwał „triit-triit” i oto co ukazało się moim oczom:
SMS spam od BIZ Bank
BIZ Bank (d. FM Bank) zaczyna od wstrętnego spamu
Jeśli w przypadku esemesa dotyczącego przeniesienia numeru do T-Mobile można było snuć jakieś zniuansowane wypowiedzi, jeśli można było doszukiwać się powodów do polemiki — to w przypadku reklamy kredytu dla wolnych zawodów na oświadczenie nie ma szans na podobne dywagacje.
Mamy tu do czynienia z klasyczną informacją handlową, która — zważywszy, że mój numer telefonu nie został udostępniony dla potrzeb takich działań — spełnia warunki do zakwalifikowania takiego działania zarówno jako wykroczenia (art. 24 ust. 1 UoŚUDE), jak i czynu nieuczciwej konkurencji (art. 10 ust. 1 UoŚUDE).
Oczywiście BIZ Banku nie polecamy, natomiast jeśli któryś z P.T. Czytelników zechciałby skorzystać z jakiegoś fajnego produktu finansowego, zapraszam do mojego maluśkiego sklepiku. Zero spamu (ode mnie) gwarantowane ;-)

aktualizacja: wywołany do tablicy komentarzem postanowiłem chyba coś zadziałać. Szukając kontaktu dla prasy rzucił mi się w oczy formularz kontaktowy na stronie banku:

formularz kontaktowy BIZ Bank
Formularz kontaktowy BIZ Banku. Nieprawidłowość goni nieprawidłowość.

który — nie jest to dla mnie szczególne zaskoczenie — nie dość, że nie przepuszcza nadawcy bez wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu własnego (ciekawe: powiedzmy, że chcę złożyć reklamację na bezprawny spam, ale przy okazji muszę się zgodzić na jakieś przetwarzanie), to jeszcze treść informacji nijak ma się do tego, co jest wymagane przepisem art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, który brzmi następująco:

art. 24 ust. 1 UoODO: W przypadku zbierania danych osobowych od osoby, której one dotyczą, administrator danych jest obowiązany poinformować tę osobę o:
1) adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna – o miejscu swojego zamieszkania oraz imieniu i nazwisku,
2) celu zbierania danych, a w szczególności o znanych mu w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych,
3) prawie dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania,
4) dobrowolności albo obowiązku podania danych, a jeżeli taki obowiązek istnieje, o jego podstawie prawnej.

Brak pełnej nazwy administratora danych (ogranicza się do podania jakiejś nazwy handlowej, która dziś jest BIZ, wczoraj była FM, ale przecież jutro może być cokolwiek innego, prawda?); brak informacji prawie dostępu do danych i prawie do ich poprawiania; brak informacji o dobrowolności podania danych. W dodatku — to nie ratowałoby, ale dowodzi bałaganu w BIZ Banku — odwołanie do regulaminu de facto nie istnieje (brak odnośnika do regulaminu, który mógłbym sobie przeczytać).

Na szczęście jest jeszcze centrum prasowe i rzeczniczka tego banku.

Brrr… ich jest też Bank Smart, ten świetny bank z luźnymi procedurami

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
8
0
komentarze są tam :-)x