Limity wpłat na IKE i IKZE w 2017 roku to 12.789 oraz 5.115,60 złotych

Zanim dojdziemy do dywagacji na temat etycznej i praktycznej strony zakazu pracy dla emerytów — czysto informacyjnie: w Monitorze Polskim ukazały się obwieszczenia MRPiPS określające limity wpłat na IKE i IKZE obowiązujące w 2017 r.


limit wpłat IKE IKZE 2017

Wpłacając środki na IKE trzeba mieć w pamięci, że giełda nie tylko i nie zawsze rośnie. Niektóre operacje mogą dawać minus.


Limity te odnoszą się do kwot, które emeryt in spe może wpłacić na III filar emerytalny bez obaw o belkowiznę, a w przyszłym roku wynosić będą:

  • 12.789 złotych — jeśli chodzi o wysokość wpłat na IKE (obwieszczenie MRPiPS z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto emerytalne w roku 2017, M.P. z 2016 r. poz. 1159);
  • 5.115,60 złotych — w odniesieniu do limitu wpłat na IKZE (obwieszczenie MRPiPS z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w roku 2017, M.P. z 2016 r. poz. 1160).

Czy warto oszczędzać na emeryturę w ramach IKE lub IKZE? To ciekawe, bo chociaż sam od lat mam otwarty rachunek IKE (na który wpłacam parę złotych jak mi się przypomni), to jednak wydaje mi się, że taka inwestycja obarczona jest pewnego rodzaju ryzykiem wynikającym z niestabilności politycznej w Polsce.

Po prostu doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że tak jak można było wywłaszczyć nas ze środków zgromadzonych w OFE (z przyklaśnięciem Trybunału Konstytucyjnego), równie dobrze będzie można — także w trosce o kabzę prezesów funduszy, którzy się bogacą i bogacą — przesunąć środki do ZUS, ratując przy okazji budżet (i tratując resztki zaufania do państwa, którego ja już od dawna nie odczuwam).

Niestety nie od dziś wiadomo, że jakakolwiek umowa społeczna w Polsce jest ważna dopóty, dopóki rząd nie stwierdzi, że to mu się już nie opłaca, zatem — dla dobra tegoż społeczeństwa — trzeba odwrócić reguły gry.

16
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
b52t
Gość
b52t

O, proszę, czyli jednak ktoś korzysta z tych w mBanku? Jak ocena?

Olgierd Rudak
Gość

Technicznie prawie jak zwykły przelew. Resztę się zobaczy kiedyś :)

b52t
Gość
b52t

ale zakładam, przyjmuję za pewne, że wyniki in plus.
dobrze widzę, że klient może sobie sam wybierać ile środków na jakie sub-fundusze?

Olgierd Rudak
Gość

Tak, jest ich tam bardzo dużo, większość ma niskie limity wejścia (100-300 zł).
Na razie na akcyjnych popłynąłem :)

b52t
Gość
b52t

Dobrze wiedzieć. Jestem już w punkcie, w którym nie stać mnie na nieoszczędzanie, teraz dochodzę do tego, gdzie muszę pomyśleć o takiej inwestycji.

kjonca
Gość
kjonca

Osobiście wydaje mi się jednak, że konstrukcja IKE/IKZE powoduje, że jest to równie prose jak znacjonalizowanie kasy na rachunkach bankowych. Nie, żeby niemożliwe, zwłaszcza teraz.
OFE mimo bajania, że to Twoja kasa, to jednak formalnie chyba nie było „moje”, co zresztą chyba przyklepał TK czy SN, już nie pamiętam.

Nottenick
Gość
Nottenick

Tym którzy mają oszczędności, znaczy się że sie powodzi, wiec niewykluczone że w imię sprawiedliwości społecznej kiedyś nastąpi taka nacjonalizacja oszczędności. Zapewne bedzie to już po zdenontowaniu demokratycznych mechanizmow panstwa i nie w tak bezposredni sposób (ale poprzez jakies ustawowe oslabienie zlotego). Obwiam sie że to nieuniknione w kraju w którym mamy żelazny elektorat z socjalistycznymi ciągotami i jednicześnie mnóstwo elekcyjnych impotentów.

Olgierd Rudak
Gość

Bogiem a prawdą nawet nacjonalizacja środków bankowych nie byłaby aż taka trudna i wcale niekoniecznie poprzez wymianę pieniądza (a la 1950 r.).

b52t
Gość
b52t

No tak, ale to byłaby właśnie nacjonalizacja zupełnie prywatnego pieniądza, nie tego, przymusowo płaconego do FUS czy OFE na przymusową emeryturę. Tutaj, poza warunkami politycznymi powiązanymi (choć nie koniecznie) z okolicznościami ekonomicznymi, może stanąć ochrona własności. Jedyne ryzyko jakie się pojawia, to zmiana sposobu opodatkowania trakcie odkładania. Jednak perspektywa wciąż jest kilkudziesięcioletnia, toteż wszystko może się odwracać, wywracać, zmieniać wielokrotnie. Nie zapominając o globalnych kataklizmach (np. zmiana klimatu czy wojna), które mogą zniweczyć to wszystko. No i wspomniane: za mało ludzi odkłada, za mało tam grosza – musiałoby poważnie przycisnąć, żeby to zrobić. Łatwiej jest nałożyć nowe podatki lub zwiększyć… Czytaj więcej »

Adam314
Gość
Adam314

Właśnie się interesuję tematem IKZE więc kilka słów wyjaśnienia. IKE i IKZE to dwa różne konta, to drugie znacznie ciekawsze. Będzie w punktach, a co, autor może to komentator też. ;) 1. Środki w IKZE można podjąć w każdej chwili ale tylko w całości. Potem można z powrotem złożyć IKZE i znów oszczędzać. To taka nieco bardziej skomplikowana lokata. 2. Podatki – wpłacając limit możemy odliczyć od podstawy opodatkowania. Jeśli wpadamy w drugi próg, daje to nam realną oszczędność 32% środków. Można potem w chudszym roku podjąć je likwidując IKZE i zapłacić niższy podatek. 3. IKZE mają różne formy –… Czytaj więcej »

b52t
Gość
b52t

Słuszne uwagi. Dzięki za przypomnienie o istocie tej formy zabezpieczenie/inwestowania.

b52t
Gość
b52t

A tutaj oficjalne porównanie IKE z IKZE:

emerytura.gov.pl/iii-filar/porownanie-ikeikze/

Olgierd Rudak
Gość

Zatem jak widzę wypłata z IKZE podlega 10% opodatkowaniu — pytanie co jest podstawą opodatkowania: kwota wypłaty czy dochód (czyli nadwyżka nad kwotę wpłaconą)?

Nb. być może faktycznie warto też zainteresować się IKZE (nie rozważałem dotąd tej formy).

b52t
Gość
b52t

w IKE „belka” jest od zysku. W IKZE – 10% „od kwoty wypłat” ( art. 30 ust. 1 pkt 14 PIT).

Dodatkowo zwolnione z podatku są: (i) transfery między IKZE a IKE; (ii) wypłatna na IKZE/IKE spadkobiercy w przypadku śmierci oszczędzającego w IKZE (art. 23 ust. 1 pkt 58b PIT).
Minusem jest kwota pozwalająca na pomniejszenie podstawy: ponad trzy i pół krotnie mniejsza niż przy IKE.

b52t
Gość
b52t

Korzystając: okazuje, że ministerstwo nie zachęca już do IKZE/IKE, bo informacja o tych formach odkładania na emeryturę zniknęła ze strony.

Zdzisław Komin
Gość
Zdzisław Komin

dobrze poczytać – http://ike.org.pl/ w razie wątpliwości