Limity wpłat na IKE i IKZE w 2017 roku to 12.789 oraz 5.115,60 złotych

Zanim dojdziemy do dywagacji na temat etycznej i praktycznej strony zakazu pracy dla emerytów — czysto informacyjnie: w Monitorze Polskim ukazały się obwieszczenia MRPiPS określające limity wpłat na IKE i IKZE obowiązujące w 2017 r.


limit wpłat IKE IKZE 2017
Wpłacając środki na IKE trzeba mieć w pamięci, że giełda nie tylko i nie zawsze rośnie. Niektóre operacje mogą dawać minus.

Limity te odnoszą się do kwot, które emeryt in spe może wpłacić na III filar emerytalny bez obaw o belkowiznę, a w przyszłym roku wynosić będą:

  • 12.789 złotych — jeśli chodzi o wysokość wpłat na IKE (obwieszczenie MRPiPS z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto emerytalne w roku 2017, M.P. z 2016 r. poz. 1159);
  • 5.115,60 złotych — w odniesieniu do limitu wpłat na IKZE (obwieszczenie MRPiPS z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w roku 2017, M.P. z 2016 r. poz. 1160).

Czy warto oszczędzać na emeryturę w ramach IKE lub IKZE? To ciekawe, bo chociaż sam od lat mam otwarty rachunek IKE (na który wpłacam parę złotych jak mi się przypomni), to jednak wydaje mi się, że taka inwestycja obarczona jest pewnego rodzaju ryzykiem wynikającym z niestabilności politycznej w Polsce.

Po prostu doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że tak jak można było wywłaszczyć nas ze środków zgromadzonych w OFE (z przyklaśnięciem Trybunału Konstytucyjnego), równie dobrze będzie można — także w trosce o kabzę prezesów funduszy, którzy się bogacą i bogacą — przesunąć środki do ZUS, ratując przy okazji budżet (i tratując resztki zaufania do państwa, którego ja już od dawna nie odczuwam).

Niestety nie od dziś wiadomo, że jakakolwiek umowa społeczna w Polsce jest ważna dopóty, dopóki rząd nie stwierdzi, że to mu się już nie opłaca, zatem — dla dobra tegoż społeczeństwa — trzeba odwrócić reguły gry.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

16 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
16
0
komentarze są tam :-)x