ZÁKAZ FOTOGRAFOVANIA (podróże kształcą)

Ciekawostka podpatrzona dziś na Krížnej (1574 m n.p.m.): dziwny ogrodzony obiekt, na płocie napis ZÁKAZ FOTOGRAFOVANIA (link: mapy.cz).


Zákaz fotografovania
ZÁKAZ FOTOGRAFOVANIA — vojenský priestor Krížna — mam nadzieję, że sfotografowanie samej tabliczki informującej o zakazie nie oznacza naruszenia zakazu… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Oczywiście zaraz po powrocie na chałupę sprawdzam — otóż znajduje się tam vojenský priestor, a dokładnie urządzenie radionawigacji TACAN bazy lotniczej Sliač.

Każdy szanujący się Polak wie, że nie z nami takie numery — że zakaz fotografowania to relikt słusznie odejszniętej przeszłości — a na Słowacji?

A na Słowacji rzeczy te reguluje par. 63 ustawy o ochronie informacji niejawnych, który:

  • zakazuje fotografowania, filmowania lub „innego rejestrowania” budynków i obszarów oznaczonych zakazem fotografowania (stąd ów „ZÁKAZ FOTOGRAFOVANIA”;
  • zakaz fotografowania ustanawia ten organ władzy centralnej, w którego gestii leży obiekt objęty tajemnicą.

§ 63 Zákonu č. 215/2004 Z. z. (Zákon o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
Zákaz fotografovania a filmovania
(1) V záujme zabezpečenia obrany a bezpečnosti štátu je zakázané fotografovať, filmovať alebo inak zaznamenávať budovy, priestory alebo zariadenia označené zákazom fotografovania.
(2) O zákaze fotografovania, filmovania alebo iného zaznamenávania a o výnimkách z tohto zákazu rozhoduje ústredný orgán štátnej správy, do ktorého pôsobnosti utajovaná skutočnosť patrí.

Na marginesie warto też zwrócić uwagę na par. 64 ustawy, zgodnie z którym zdjęcia lotnicze oraz prace geodezyjne i kartograficzne może wykonywać wyłącznie przedsiębiorca, który posiada świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego — i tylko za odrębnym pozwoleniem na przeprowadzenie prac lotniczych wydanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ot, bo podróże kształcą.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x