Czy sklep musi przykleić nalepkę o możliwości płatności kartą — i czy wówczas taką płatność musi przyjąć?

Nie ma głupich pytań — ja się postaram, żeby nie było głupich odpowiedzi. Dziś zatem na tapetę idzie pytanie: czy nalepka o przyjmowaniu płatności kartą jest obowiązkowa — czy też sprzedawca ma zupełną dowolność jeśli chodzi i informowanie klientów o akceptacji kart płatniczych?
I przy okazji: czy nalepka „VISA / MasterCard” oznacza, że sprzedawca musi przyjąć taki rodzaj karty?


obowiązkowa nalepka płatności kartą

Nalepka o przyjmowaniu płatności kartą jest obowiązkowa (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Najkrócej rzecz ujmując odpowiedź brzmi: tak, sklep ma obowiązek przykleić nalepkę o możliwości płatności kartą, a obowiązek ten wynika ustawy o usługach płatniczych, która nakazuje oznaczenie punktu działalności — w sposób umożliwiający „jednoznacznie ustalenie” — jakiego rodzaju instrumenty płatnicze, zwłaszcza karty, są akceptowane.

art. 59g ustawy o usługach płatniczych
Akceptant oznacza miejsce, w którym prowadzi działalność, w sposób umożliwiający jednoznaczne ustalenie, przy użyciu jakich instrumentów płatniczych możliwe jest dokonanie transakcji płatniczej w ramach prowadzonej przez niego działalności, w szczególności wskazuje zakres akceptowanych kart płatniczych.

Jak widać przepis nie mówi dokładnie o naklejkach z logotypami organizacji kartowych czy innych blików — istotne jest wyraźne wskazanie, iż u danego akceptanta klient może dokonać zapłaty konkretnym rodzajem karty czy innego gadżetu.

Tylko pozornie trudniejsza jest odpowiedź na pytanie czy informacja o akceptacji kart płatniczych jest dla przedsiębiorcy wiążąca — czyli czy można odmówić przyjęcia płatności kartą jeśli w sklepie jest terminal (a na drzwiach stosowna informacja)? 

Tu moje zdanie nie zmieniło się od lat — pomijając nawet rozważania czy sposób przyjęcia zapłaty może być rozumiany jako oferta (art. 66 par. 1 kc), uważam, że akceptant może odmówić przyjęcia płatności kartą (i zażądać np. gotówki) wyłącznie w ściśle określonych przypadkach (art. 59e uup).

art. 59e ustawy o usługach płatniczych
Odmowa przyjęcia zapłaty przez akceptanta może nastąpić w przypadku:
1) upływu terminu, do którego jest możliwe korzystanie z instrumentu płatniczego;
2) zablokowania instrumentu płatniczego;
3) niezgodności podpisu osoby upoważnionej do używania instrumentu płatniczego na instrumencie płatniczym identyfikującym taką osobę z podpisem na dokumencie obciążeniowym;
4) odmowy okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość w przypadku, o którym mowa w art. 59f ust. 1;
5) stwierdzenia posługiwania się instrumentem płatniczym przez osobę nieuprawnioną;
6) braku możliwości dokonania akceptacji transakcji płatniczej.

W każdym innym przypadku akceptant — czyli ten kto informuje, że płatności kartami przyjmuje — nie ma prawa odmówić przyjęcia zapłaty kartą płatniczą.

Spytacie mnie o sankcje, których w ustawie o usługach płatniczych nie ma? Nie ma, ale przypominam, że zakazane jest stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych — m.in. wprowadzanie konsumentów w błąd w sposób, który „może powodować podjęcie przez przeciętnego konsumenta decyzji dotyczącej umowy, której inaczej by nie podjął” (art. 5 ust. 1 upnpr). Zaś „decyzja dotycząca umowy” zdefiniowana jest m.in. poprzez „sposób i na jakich warunkach dokona zakupu, zapłaci za produkt w całości lub w części” (art. 2 pkt 7 upnpr).

Q.E.D.

14
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
janusz płatności
Gość
janusz płatności

Czyli „płatność kartą od 20 złotych” spełnia wymogi poinformowania konsumenta. ;-)

maho
Gość
maho

to już chyba rzadkość.

w dobie płatności bezstykowych, chyba nawet najbardziej wrogo nastawieni do prowizji zauważyli że sekwencja „zbliżeniowo” + pik + do widzenia jest kilka razy szybsza i mniej kłopotliwa niż grzebanie się w drobnych.

b52t
Gość
b52t

Aczkolwiek ostatnio dowiedziałem się, że w lokalnym sklepie nie mogłem zapłacić 95 groszy kartą, bo terminal nie przyjmie. (akurat nie miałem drobnych).

Olgierd Rudak
Gość

Tak, dużo terminali ma ustawiony minimalny próg (1,00 lub 1,01 zł — dokładnie nie pamiętam :)

Mariusz Herich
Gość
Mariusz Herich

„Nie przyjmujemy kart bo terminal się popsuł” i tyle.

Olgierd Rudak
Gość

Chyba nie ma obowiązku wystawiania terminali. A chowanie go przed klientami to strata, bo opłaty i tak są.

Edi
Gość
Edi

Co w sytuacji gdy terminal nie działa z przyczyn technicznych, a klient nie ma gotówki?

Alojzy
Gość
Alojzy

Witam. A co w takim przypadku? Gorący dzień jak chol… wchodzę do piekarni i biorę zimny napój. Czekam w długiej kolejce. Kasjerka nie grzeszy finezją ani szybkością pracy (jak to w gorący dzień). W końcu się doczekałem na swoją kolej przy kasie i dowiedziałem się że nie zapłacę kartą bo kupuje tylko jeden za mało warty sok. Czy w takim przypadku, biorąc pod uwagę że sprzedawca nie ma prawa odmówić sprzedaży produktu a także to że odmowa przyjęcia płatności kartą odbyła się w bardzo nie przyjemnej formie. Nie mam gotówki. Nie ma w pobliżu bankomatu. A wręcz mam ochotę utrzeć… Czytaj więcej »