Cóż za koincydencja: my tu o odpowiedzialności za ruch pojazdu — a Trybunał Sprawiedliwości EU we wczorajszym wyroku orzeka, że szkoda wyrządzona wskutek używania przez rolnika ciągnika jest objęta polisą OC, o ile ciągnik ten był wykorzystywany jako środek transportu — ale nie jeśli pracuje jako źródło energii do napędzania innego urządzenia rolniczego.
wyrok TSUE z 28 listopada 2017 r. (C‑514/16)
Artykuł 3 ust. 1 dyrektywy Rady 72/166/EWG z dnia 24 kwietnia 1972 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczania od takiej odpowiedzialności należy interpretować w ten sposób, że nie jest objęta zakresem pojęcia „ruchu pojazdów”, o którym mowa w tym artykule, sytuacja, w której ciągnik rolniczy uczestniczył w wypadku, jeżeli w chwili nastąpienia wypadku główna funkcja tego ciągnika nie polegała na wykorzystaniu go w charakterze środka transportu, ale na generowaniu, jako narzędzie pracy, siły napędowej koniecznej do utrzymania w ruchu pompy opryskiwacza herbicydowego.
Wydane w trybie prejudycjalnym orzeczenie dotyczyło następującej sytuacji: pracownica rozpryskiwała herbicyd na plantacji winorośli, pompę obsługiwał silnik stojącego obok ciągnika. W pewnym momencie ciągnik się wywrócił, stoczył ze zbocza — uśmiercając kobietę.
Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, zaś rodzina zmarłej wystąpiła z powództwem o zadośćuczynienie. Sąd I instancji ocenił, że co do zasady ciągnik nie uczestniczył w wypadku drogowym, zatem ubezpieczenie pojazdów rolniczych nie pokrywa wyrządzonej szkody — bo zdarzenie ten nie miało związku z używaniem pojazdu jako środka transportu.
Sprawa trafiła do TSUE, który podkreślił, iż ciągnik rolniczy niewątpliwie jest pojazdem, zaś pojęcie „ruchu pojazdu” nie jest ograniczone wyłącznie do ruchu drogowego — ruch ten może wynikać z zasadniczej funkcji pojazdu. Ubezpieczenie obejmuje jednak wyłącznie szkody wyrządzone wskutek używania pojazdu jako środka transportu — nie oznacza to, że ciągnik musi koniecznie się poruszać, by być „w ruchu” — ale stojący ciągnik, który służył jako napęd pompy do oprysków, nie był używany jako środek transportu, zatem nie był pojazdem w ruchu.
Q.E.D.