Víno Nitra Frankovka classic collection — na jesienne odloty

Kilka godzin przed początkiem astronomicznej jesieni… chyba dobry moment na krótką recenzję trunku świetnie nadającego się na jesienne spotkania towarzyskie. Niech będzie Víno Nitra Frankovka classic collection — czyli czerwone wino wytrawne, które wróciło z nami jako miła pamiątka wakacji w słowackich górach, a dziś posłuży jako pretekst do skreślenia kilku zdań o jesiennych odlotach ptactwa (całkowicie na marginesie tego, że ledwie co ukazała się nowelizacja rozporządzenia w/s specjalnej ochrony ptaków, Dz.U. z 2018 r. poz. 1789).


Víno Nitra Frankovka
Víno Nitra Frankovka classic collection to dobre wino na towarzyskie spotkania w jesienne popołudnia i wieczory (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Bez zbytecznego ą-ę: całkiem nieźle mi znana Frankovka z Nitry to prosty napój codzienny, o czym świadczy jego cena — taka litrowa (!) butelka kosztuje ok. 3,50 euro, czyli drożej od opisywanego niedawno wina Château Topolcianky Svätovavrinecké (ale też jest go po prostu więcej); cóż jednak poradzę, że osobiście uważam, że dobre wino musi być tanie — bo jeśli jest tanie, to ma zadatki na dobre?

Uwagę na półce sklepowej (np. w jednym ze spożywczaków spółdzielni COOP) zwraca uwagę gustowny ptaszek na etykiecie; wprawne oko szybko odnajduje stosowaną informację — to stehlík pestrý (C. carduelis carduelis), czyli — czytajcie książki Mariusza Szczygła — po prostu szczygieł (por. „Szczygieł, czeski Stehlík”). Ptak w naszych stronach raczej osiadły (Wikipedia podpowiada, że tylko te zamieszkujące północną część Europy odbywają jesienne migracje), niemniej jako symbol jesiennych klimatów nadaje się wcale nie gorzej niż jakaś The Famous Grouse.

Wracając do samego wina: oczywiście jest bardzo dobrze, jak to na frankovkę przystało (nb. ciekawostka: w nazwie mamy „Frankovka”, zupełnie jakby było to wino kupione w Czeskiej Republice — a przecież w języku słowackim odmiana ta nosi nazwę frankovka modra — nie mam pojęcia z czego to wynika), ciepła i rozgrzewająca w smaku, o niewielkiej zawartości alkoholu (11,5%) — czyli świetny napitek na wieczorne dywagacje o jesieni, migracji ptactwa oraz nieubłaganie upływającym czasie…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x